Вмістить 20 Земель: на Сонці утворилась гігантська діра

Днями надпотужний сонячний спалах викликав сильну геомагнітну бурю, наслідки якої побачили навіть у південних регіонах США у вигляді яскравих полярних сяйв. Недавно на поверхні Сонця утворилася друга гігантська корональна діра, яка за площею виявилась достатньо великою, щоб легко вмістити 20 планет розміром із Землю. Такі події на нашій зорі сповіщають про наближення до пікової активності Сонця, яка настає протягом його 11-річного циклу. 

гігантська корональна «діра» на Сонці
Гігантська корональна діра на Сонці. Джерело: NASA

Хоча такі корональні діри не рідкість, зазвичай вони з’являються поблизу полюсів Сонця. Однак ця остання діра з’явилася біля екватора, що свідчить про те, що на Землі нас чекають наступні приголомшливі полярні сяйва. Вони з’являються, коли частинки Сонця розлітаються через Сонячну систему та взаємодіють із земною атмосферою.

«Я б очікував, що швидкий вітер від цієї корональної діри досягне Землі у період з 31 березня по 2 квітня», — пояснив виданню Insider Даніель Вершарен, доцент кафедри космічної та кліматичної фізики в Університетському коледжі Лондона.

Наближення до піка сонячної активності

Сонце — це фактично велика куля плазми. Ця плазма збивається зсередини Сонця на його поверхню і при цьому створює магнітні поля, які спадають і розбухають, розбиваються і зливаються. За даними NASA, коли ці магнітні поля розриваються та створюють потужні викиди прямо в космос, з’являється корональна діра. Це значно полегшує сонячним вітрам — шматочкам сонячної плазми — вилітати у космос на високій швидкості. Ці області зазвичай холодніші та менш щільні, ніж навколишня гаряча, бурхлива плазма, що пояснює, чому вони мають вигляд темних плям на поверхні.

Сонячні вітри можуть роздуватись зі швидкістю понад 800 км/с. Це приблизно 2,5 млн км/год. Якщо ці магнітні лінії спрямовані до Землі, вітер врізатиметься в нашу атмосферу, створюючи неповторні атмосферні явища аврори.

Оскільки ці вітри взаємодіють із нашою зарядженою атмосферою, вони можуть зробити полярні сяйва яскравішими. Коли минулого тижня небо осяяло яскраве полярне сяйво, яке було помічено у південних штатах США, це сталося не лише через корональну діру. Такий ефект з’явився через збіг обставин: кілька викидів корональної маси відбулося приблизно в той самий час, коли діра була звернена до Землі, створивши величезну геомагнітну бурю, яка сильно вдарила по магнітному полю.

Але експерти кажуть, що повторення подібного дуже малоймовірне у випадку цієї величезної корональної діри. Це може засмутити шанувальників полярних сяйв, але звучить обнадійливо для захисту планети, оскільки сильні геомагнітні бурі можуть завдати шкоди супутникам, інфраструктурі та радіосигналам.

Раніше ми повідомляли про те, що SOHO показав 22 роки сонячної активності.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада