У грудні минулого року космічна обсерваторія SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) відзначила 22-у річницю з моменту початку своєї роботи. 22 роки це також термін великого циклу сонячної активності.
Зазвичай, говорячи про сонячну активність, ми маємо на увазі 11-річний цикл. Він характеризується досить швидким (загалом приблизно за 4 роки) збільшенням кількості сонячних плям. Після проходження піка кількість плям починає поступово зменшуватися, поки врешті-решт Сонце не змінює полярність свого магнітного поля. Останній 11-річний цикл сонячної активності розпочався у 1996 році. Поточний цикл розпочався у 2008 році та досяг свого піка у 2014 році. Він став одним із найслабших циклів за весь час спостережень.
22-річний цикл по суті є подвоєним 11-річним циклом. Це час, необхідний для того, щоб магнітне поле Сонця повернулося у вихідний стан. Представлений колаж демонструє, як змінювалась активність нашого світила за останні 22 роки. Він скомбінований зі знімків Сонця, зроблених SOHO в екстремальній частині УФ-діапазону. Вони показують сонячну корону — зовнішні шари атмосфери Сонця, які сягають мільйонів кілометрів у космос. Яскраві області на зображеннях демонструють ділянки із найбільшою концентрацією магнітних полів. У світлі ці області виглядають як сонячні плями.
Обсерваторія SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) була запущена у космос наприкінці 1995 року. Номінальний термін роботи апарата становив 2 роки, проте SOHO вже перевиконав його більш ніж в 11 разів. Основне завдання апарата — вивчення Сонця та його атмосфери. Також SOHO виявився надзвичайно ефективним інструментом для пошуку навколосонячних комет. За час своєї роботи обсерваторія виявила понад 3000 подібних об’єктів.
За матеріалами http://www.esa.int