Весняне сполучення яскравих планет

Багато наших читачів, які звикли ясними вечорами дивитися на зоряне небо, вже встигли помітити пару яскравих зірок, що з’являються над західною частиною горизонту, щойно западуть сутінки. Дехто вже навіть устиг дізнатися, що це насправді не зірки, а Венера та Юпітер — найяскравіша та найбільша планети Сонячної системи. Найменша видима відстань між ними очікується 2 березня, хоча у просторі їх буде розділяти понад 4,411 а.о. (660 млн км).

З усіх зореподібних небесних тіл — тобто таких, що не мають видимого неозброєним оком диску — Венера, безперечно, є найяскравішою. Її блиск завжди лежить у діапазоні від’ємних зоряних величин, а саме від -3,9ᵐ до -4,7ᵐ. Друге місце займає Юпітер (від -1,6ᵐ до -2,7ᵐ). Іноді його трохи перевершує за блиском Марс, але це стається лише під час Великих протистоянь, які трапляються раз на 15-17 років. Тому, якщо ви бачите на небі достатньо високо над обрієм дуже яскраве «точкове» світило, що повільно рухається зі швидкістю «стандартного» обертання небесної сфери, це майже напевно Венера чи Юпітер. І зрозуміло, що їхні тісні зближення також являють собою досить рідкісне та мальовниче видовище. 13 серпня 1990 року ці планети взагалі підійшли одна до одної так близько, що відстань між ними склала всього дві кутових мінути. Без допомоги хоча б невеликих оптичних приладів їх навіть важко було розгледіти як два різних об’єкти.

Тісне сполучення Венери з Юпітером. Джерело: Lorenzo Di Cola / NurPhoto

Найтісніше зближення небесних тіл відбудеться 2 березня 2023 року біля 6 години за всесвітнім часом, або о 8-й ранку за київським часом. Тоді з Землі їх буде вино трохи менше ніж у половині градуса одне від одного. Звичайно, побачити їх із території України в цей момент буде неможливо, бо вони перебуватимуть низько над горизонтом, у той час як Сонце вже підніметься на 10-15° (в залежності від місця спостережень). Планети підійдуть до верхньої кульмінації приблизно о другій годині дня, коли «розійдуться» на відстань 35’. За наявності чистого неба їх можна буде спробувати знайти в невеликі телескопи чи біноклі. Щоправда, це вимагає певного досвіду спостережень або інструмента, встановленого на штативі з можливістю наведення по координатах. До початку сутінків, коли Венеру та Юпітер стане чітко видно на потемнілому небі, ця відстань зросте до 40’.

Насправді сполучення двох найяскравіших планет не є занадто рідкісним явищем — вони трапляються в середньому раз на два роки. Але їхнє зближення 22 листопада 2065 року стане особливим: під час нього Венера з точки зору наземних спостерігачів частково вступить на диск Юпітера. На жаль, це явище відбудеться лише у 8° від Сонця, і побачити його буде дуже складно. Найкращі умови для його спостережень складуться у Західній півкулі.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії