«Великий розлам» над обсерваторією Вери Рубін

У 2015 році на півночі Чилі почалося будівництво нового ширококутного оглядового телескопа-рефлектора, пізніше названого на честь американської астрономки Вери Рубін. Його основними завданнями стануть пошуки малих тіл Сонячної системи, спалахів наднових, слідів загадкової темної енергії та темної матерії, а також картографування Чумацького Шляху.

На жаль, через пандемію COVID-19 термін готовності обсерваторії кілька разів переносився. Очікується, що вона приступить до перших спостережень у 2023-2024 роках. Але завдяки представленому фото ми вже зараз можемо уявити, які картини відкриються новому телескопу.

Чумацький Шлях над обсерваторією Вери Рубін. Джерело: Rubin Observatory/NSF/AURA/B. Quint

Знімок демонструє сяючу смугу Чумацького Шляху над обсерваторією Вери Рубін. Яскраве скупчення зірок і газу в лівій частині зображення відповідає ядру нашої Галактики, в якому знаходиться надмасивна чорна діра Стрілець А*. Також помітно, що центр Чумацького Шляху «розсічений» темною смугою, відомою під назвою «Великий розлам». Він утворений скупченням пилових хмар, що знаходяться від нас на відстані 2,5-3 тисячі світлових років.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Пилові хмари поглинають світло, що випромінюється зірками, закриваючи приблизно третину смуги Чумацького Шляху. За деякими оцінками, загалом їхня маса перевищує масу нашого Сонця в мільйон разів. Однак, хоча Великий розлам і ускладнює вивчення об’єктів, розташованих за ним, він усе-таки не є непереборною перешкодою. Наприклад, пил майже прозорий для радіохвиль та інфрачервоного випромінювання, що дає можливість астрономам проводити спостереження центру нашої Галактики.

Нагадаємо, що нещодавно вчені знайшли сліди галактики, «з’їденої» Чумацьким Шляхом у далекому минулому.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів