Науковці визначили точну відстань до найвіддаленішого об’єкта Всесвіту

Нічне небо сповнене понад 9 тисячами видимих зір, помітних неозброєним оком. Але ця краса охоплює лише крихітну частину Всесвіту, який простягається на мільярди світлових років вглиб.  

Пошук життя у Всесвіті
Людина здатна побачити найвіддаленіші об’єкти Всесвіту. Фото: Unsplash

Найближча зоряна система до Сонця — Альфа Центавра, яка розташована на відстані 4,25 світлових років від нас. Проте найближчу зорю цієї системи — Проксиму Центавра — неможливо розгледіти неозброєним оком. Без телескопа людина здатна побачити зорю V762 Cas, що перебуває на відстані 16 тис. світлових років. Її яскравість у 100 тис. разів сильніша за сонячну, проте відстань від нас робить її ледь помітною для людського ока.

V762 Cas
Зоря V762 Cas. Фото: Space Engine

Хоча V762 Cas — найвіддаленіша видима зоря, але вона не є найвіддаленішим об’єктом, який можна побачити на небі без телескопа. Ця честь належить галактиці Андромеди. Вона містить понад трильйон світил. А бачимо ми її такою, якою вона була 2,5 мільйона років тому. Ця галактика більша за Чумацький Шлях у 2,6 раза, проте людське око сприймає її як бліду плямку в нічному небі.

Галактика Андромеди
Галактика Андромеди. Фото: Unsplash

Але рекордсменами по віддаленості інколи можуть бути гамма-спалахи. Наприклад, гамма-спалах GRB 080319B, який відбувся на відстані понад 7,5 млрд світлових років, був видимий неозброєним оком близько 30 секунд.

Гамма-спалах GRB 080319B, сфотографований рентгенівським телескопом Swift. Причиною великої яскравості GRB 080319B у максимумі стало те, що наша планета випадково опинилася прямо на шляху його джета — вузького струменя високоенергетичних фотонів і частинок, що рухаються зі швидкостями, близькими до світлових. Джерело: NASA

Утім, якщо ми хочемо побачити найвіддаленіші об’єкти Всесвіту, без телескопа не обійтися. Найдорожчий прилад вартістю 10 млрд доларів — космічний телескоп James Webb — здатний виявити найтьмяніші об’єкти на дуже великій відстані.

Завдяки чутливості James Webb та ефекту гравітаційного лінзування вдалося виявити Еарендель (WHL0137-LS) — найвіддаленішу відому зорю, яка розташована на відстані 12,9 млрд світлових років від нас. Але якщо брати до уваги фактор розширення Всесвіту, зоря перебуває на відстані 28 млрд світлових років від Землі. Прилади та сучасні розрахунки дозволили також точно виміряти відстань до найвіддаленішої галактики JADES-GS-z13-0 — 33,6 млрд світлових років, і утворилася вона, коли нашому Всесвіту було лише 400 млн років.

Отримане телескопом Hubble зображення Еаренделя — найдальшої зорі у Всесвіті. Джерело: NASA, ESA, B. Welch (JHU), D. Coe (STScI), A. Pagan (STScI)

Зображення чотирьох знайдених JWST галактик. Джерело: Emma Curtis-Lake et al. / Nature Astronomy, 2023

У мікрохвильовому діапазоні спостерігається світло космічного мікрохвильового фону, яке з’явилося через 380 тис. років після Великого вибуху.

Наразі пошуки нейтрино та фіксування гравітаційних хвиль у майбутньому дозволять нам зазирнути ще глибше в минуле. Якщо їх знайдуть, це буде найвіддаленішим, що ми коли-небудь побачимо у Всесвіті.

Раніше ми повідомляли про те, що астрономи очікують на яскравий вибух нової зорі, який трапляється раз за життя.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine