Науковці спантеличені: звідки на околицях Чумацького Шляху взявся фосфор

Вчені виявили у газопиловій хмарі WB89-621, яка розташована на краю Галактики, фосфор. Цей елемент утворюється в зорях у певній кількості. Однак звідки він узявся там, де його знайшли, дослідники пояснити не можуть.

У газовій хмарі знайшли фосфор
У газовій хмарі знайшли фосфор. Джерело: www.sciencenews.org

Фосфор у космосі

Троє хіміків з Університету Аризони опублікували у журналі Nature статтю, у якій повідомили, що знайшли на околицях Чумацького Шляху фосфор. Вони досліджували хвилі міліметрового діапазону, які надходять від газопилової хмари WB89-621, коли виявили цей елемент.

Фосфор розташований ближче до середньої частини періодичної таблиці. Це означає, що він не надто рідкісний у природі, проте у більшості процесів, які протікають у зорях, він не утворюється. Дослідники встановили, що він може утворюватися на нашому Cонці, коли атоми кремнію захоплюють нейтрони. Проте поверхні світила ці атоми разом із рештою частинок не полишають.

При цьому фосфор є важливою складовою частиною органічних молекул. Ось чому вчені з великою зацікавленістю ставляться до його знаходження в океані супутника Сатурна Енцелада. А біологи експериментують із засвоєнням його рослинами, які планується висаджувати на Місяці.

Звідки цей елемент з’явився у газовій хмарі

З урахуванням усього цього вчені замислилися над тим, звідки фосфор узявся у WB89-621. Найлогічнішим було б припустити, що він потрапив туди разом із рештками вибуху наднової. Це справді могло б збагатити газопилову хмару не тільки фосфором, а й набагато важчими та рідкіснішими елементами.

Проблема лише в тім, що WB89-621 розташована на відстані 73 тис. св. років від центру Галактики, далеко за межами основної частини диска. І поруч просто не може бути наднових. Тому астрономи почали шукати далі й знайшли ще дві можливості.

Перша полягає у тому, що ця хмара могла утворитися внаслідок викиду газу з центру Чумацького Шляху, а друга — що газ прийшов із супутника нашої зоряної системи — Малої Магелланової Хмари. Однак перевірка показала, що жодне із цих пояснень не може пояснити виникнення WB89-621. Тепер науковці хочуть перевірити інші можливості.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine