Виявлена чорна діра, яка «харчується» тричі на день

Новини астрономії, астрофізики та космології

24 грудня космічний телескоп XMM-Newton зареєстрував спалах рентгенівського випромінювання в центрі галактики GSN 069, розташованої на відстані 250 млн світлових років від Чумацького Шляху. Галактика збільшила свою світність у рентгенівському діапазоні на два порядки, далі протягом години її активність повернулася до звичайних показників, а через 9 годин процес повторився знову.

16 і 17 січня XMM-Newton виконав нові спостереження GSN 069 і знову відмітив аналогічні рентгенівські спалахи, які відбуваються з інтервалом у 9 годин. 14 лютого 2019 року до спостережень долучився рентгенівський телескоп Chandra, який зареєстрував ще три спалахи, що відбулися з такою ж періодичністю.

На думку астрономів, їм вдалося поспостерігати процес «годівлі» надмасивної чорної діри, розташованої в центрі GSN 069. Її маса оцінюється в 400 тис. сонячних, що порівняно небагато за масштабами подібних об’єктів. Як показують розрахунки, кожні 9 годин вона поглинає речовину, що вчетверо перевищує за масою Місяць. Під час цього процесу температура газу, який спрямовується до нього, зростає з півмільйона до приблизно 1,3 млн градусів Цельсія, що супроводжується випусканням величезної кількості рентгенівського випромінювання.

Рентгенівський спалах галактики GSN 069. Джерело: X-ray:
NASA/CXO/CSIC-INTA/G.Miniutti et al.; Optical: DSS.

Але звідки ж береться речовина, яку поглинає чорна діра? Найімовірніше, її джерелом стала зоря, що підійшла занадто близько до її горизонту подій. Потужні приливні сили просто розірвали світило, і зараз надмасивний об’єкт зайнятий поступовим «поїданням» його останків.

За матеріалами https://chandra.harvard.edu