Команда міжнародного проєкту Телескоп горизонту подій (Event Horizon Telescope, або EHT) стоїть на порозі революції в астрономії. Вони знайшли спосіб бачити в кольорі найтаємничіші об’єкти Всесвіту — чорні діри. Це неможливе раніше досягнення обіцяє розкрити неймовірні деталі їхньої поведінки.

Хоча чорні діри самі по собі невидимі, речовина, яка падає на них, розжарюється до неймовірних температур і випромінює радіохвилі. До цього часу радіотелескопи могли бачити лише в одній частоті, своєрідному «відтінку сірого». Такий спосіб добрий для статичних об’єктів, але абсолютно не підходить для вивчення динамічних явищ навколо чорних дір, таких як швидко обертові акреційні диски чи потужні релятивістські струмені. Об’єкт рухається так швидко, що зробити чітке «фото» було неможливо.
Прорив полягає в техніці частотно-фазового перенесення. Вона дозволяє телескопам одночасно спостерігати в кількох радіодіапазонах і корегувати атмосферні спотворення («розмитість») для кожного з них у реальному часі. Простіше кажучи, науковці навчили радіотелескопи бачити у кольорі, об’єднуючи дані з різних частот у повнокольорову картину.


«Це як дати нашим телескопам новий орган чуття», — пояснює докторка Сара Іссаун з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, керівниця дослідження, опублікованого в The Astronomical Journal. Ця технологія дозволить створювати не просто статичні знімки, а динамічні «фільми» процесів, що відбуваються на межі горизонту подій.
Цей метод вже готується до застосування в новому поколінні обсерваторій. Знаменитий EHT, який у 2019 році вперше показав нам чорну діру M87*, а у 2022-му — Стрілець А* у центрі Чумацького Шляху, отримає нові можливості.
Нова технологія також може допомогти розв’язати сучасні наукові суперечки. Наприклад, деякі дослідники сумніваються, що акреційний диск чорної діри Sgr A* є ідеальним кільцем, припускаючи його витягнуту форму. Майбутні кольорові спостереження дадуть чітку відповідь.
Раніше ми повідомляли про те, як знімок чорної діри Стрілець А* виявився помилковим.
За матеріалами gizmodo.com