Телескоп горизонту подій робитиме світлини чорних дір на 50% чіткішими

Команда Телескопа горизонту подій (EHT), яка отримала перше пряме зображення чорної діри, зробила новий прорив, здійснивши найдетальніші спостереження космосу із Землі. Проєкт використовує телескопи з усього світу, щоб перетворити нашу планету на гігантську обсерваторію для вивчення далеких галактик.

M87*
Змодельоване зображення чорної діри M87*, отримане телескопом Event Horizon на частотах 86 ГГц (червоний), 230 ГГц (зелений) і 345 ГГц (синій). Чим вища частота, тим чіткішим стає зображення, виявляючи структуру, розмір і форму, які раніше були менш помітними. Авторство: EHT

Нещодавні спостереження включали використання Атакамської решітки (ALMA) в Чилі, а також об’єктів в Іспанії, Франції та на Гаваях. Щоб отримати зображення з вищою роздільною здатністю, вчені перейшли на спостереження з вищою частотою.

Це дозволило дослідникам виявити світло з довжиною хвилі 0,87 мм, що зробить майбутні зображення чорних дір на 50% детальнішими, зокрема в областях навколо горизонту подій чорної діри.

Змодельовані зображення, що демонструють випромінювання чорної діри
Змодельовані зображення, що демонструють випромінювання чорної діри на більшій довжині хвилі (ліворуч) проти коротшої хвилі (праворуч). Зображення: Університет Юліуса-Максиміліана, Вюрцбург

Шепард Доулман, засновник EHT, порівняв це з переходом від чорно-білих фотографій до кольорових, що дозволяє чіткіше розрізняти гравітаційні ефекти та магнітні поля навколо чорних дір. Це нове «кольорове бачення» допоможе краще зрозуміти, як чорні діри живляться, ростуть та випускають струмені матерії на великі відстані.

Нова можливість спостереження дозволить майбутнім зображенням чорних дір бути чіткішими, розкриваючи хмари пилу і газу навколо них. Це допоможе пояснити процеси живлення та зростання чорних дір, а також дослідити струмені матерії, що випускаються ними під час цього процесу.

Колега-дослідник Олександр Реймонд зазначив, що на новій довжині хвилі 0,87 мм зображення будуть чіткішими, що дозволить виявити нові властивості чорних дір, які раніше були приховані.

ESO
Радіообсерваторії на Землі, які слухають радіовсесвіт, в уявленні художника. Ілюстрація: ESO / M. Kornmesser

Раніше ми повідомляли про те, як телескоп NEOWISE завершив роботу.

За матеріалами gizmodo.com