Телескоп горизонту подій заглянув у серце квазара

Міжнародна команда дослідників використала віртуальний Телескоп горизонту подій (ЕHT), щоб вивчити квазар NRAO 530. Їм вдалося отримати зображення його внутрішньої структури з безпрецедентною роздільною здатністю.

Що таке квазари?

Квазари є одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вважається, що це активні ядра галактик, у центрі яких знаходяться надмасивні чорні діри. Вони поглинають велику кількість матерії, через що навколо них сформувалися потужні акреційні диски. Частина їхньої речовини викидається в навколишній простір у вигляді джетів — потоків часток, які рухаються з релятивістськими швидкостями. Диски та джети є потужними джерелами випромінювання, завдяки чому квазари часто називають маяками Всесвіту.

Квазар в уявленні художника. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Вчені давно намагаються зрозуміти складну фізику цих космічних монстрів, особливо те, як саме створюються та живляться джети, і яка роль магнітних полів у їх формуванні. Для цього вони залучили EHT — мережу з радіотелескопів, розташованих у різних куточках земної кулі. Завдяки застосуванню методики інтерферометрії з наддовгою базою (VLBI), астрономи можуть синхронізувати антени та створити віртуальний аналог єдиного телескопа з апертурою, порівнянною з діаметром нашої планети.

Знімки Телескопа горизонту подій

Метою спостережень став NRAO 530. Він класифікується як оптично активний змінний квазар. Випущеному їм світлу, знадобилося 7,5 млрд років, щоб досягти Землі.

Зроблені EHT знімки квазара NRAO 530. Джерело: The Astrophysical Journal (2023)

Отримані EHT зображення демонструють яскравий регіон, розташований на південному кінці джета квазара. Ядро NRAO 530 має субструктуру, яка складається з двох компонентів, яку можна спостерігати тільки в короткохвильовому випромінюванні. Джет квазара простягається в проєкціях на площини неба на відстань, яке світло проходить приблизно за 1,7 року. Дослідники відзначили дві особливості: ортогональна поляризація спостерігається у паралельному та перпендикулярному напрямках стосовно джета. Це свідчить про добре впорядковане магнітне поле в джеті. На думку дослідників, воно має гвинтову структуру.

Структура джетів квазара NRAO 530. Джерело: The Astrophysical Journal (2023)

Астрофізики вважають, що подальші спостереження за квазаром допоможуть зрозуміти, як згодом змінюються характеристики його джетів та їхній зв’язок із виробництвом фотонів високої енергії.

Нагадаємо, що у 2022 році EHT зробив перший в історії знімок чорної діри в центрі Чумацького Шляху.

За матеріалами http://eventhorizontelescope.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine