Українці платять за Starlink більше, ніж решта Європи

За словами голови підкомітету Верховної Ради з кібербезпеки, в Україні зараз працює до 150 тис. терміналів супутникового зв’язку Starlink. Загалом українці платять за них щомісяця близько 10 млн доларів, що більше, ніж решта європейців.

Українські військові використовують Starlink
Українські військові використовують Starlink. Джерело: Kilcoyne/Reuters

Історія Starlink в Україні

Олександр Федієнко, голова підкомітету Верховної Ради України, нещодавно оприлюднив свої дослідження щодо того, скільки зараз у країні терміналів супутникового інтернету Starlink і скільки українці за них платять.

Ще на початку широкомасштабного вторгнення голова SpaceX Ілон Маск як допомогу відкрив для України доступ до тоді ще експериментального сервісу Starlink, а згодом передав велику кількість терміналів для користування ним. Україна стала найбільшим у світі користувачем цих послуг.

Проте вже восени 2022 року керівництво Starlink почало робити заяви про обмеження використання терміналів українськими військовими. Це викликало низку скандалів, останній з яких пов’язаний із нібито відключенням сервісу на території окупованого Криму під час атаки, в результаті якої були серйозно пошкоджені російський десантний корабель «Мінськ» та підводний човен «Ростов-на-Дону».

Скільки терміналів зараз використовують в Україні

Користуючись відкритими джерелами, Федієнко підрахував, що зараз в Україні застосовується 140–150 тис. Цю ж цифру йому підтвердили у центрі підтримки клієнтів Starlink. З них приблизно 45 тис. нашій країні передали партнери як технічну допомогу і понад 100 тис. придбали за власні кошти самі громадяни.

При цьому решта Європи за цей же час придбала приблизно 80 тис. терміналів Starlink. Більша їхня частина припадає на Велику Британію, Францію та інші великі країни. Тобто загалом у самій лише Україні зараз більше цих пристроїв, ніж на решті території континенту.

Відповідно і грошей за користування Starlink Україна в особі своїх громадян сплачує SpaceX більше, ніж усі європейці разом узяті. Скільки саме, сказати важко. Федієнко вказує, що стандартний пакет користування Starlink коштує 105 доларів на місяць, але українці можуть сплачувати за нього навіть трохи більше.

Отже, українці щомісяця можуть сплачувати за користування Starlink до 10 млн доларів. Причому переважно ці гроші сплачують українські військові, які є головними користувачами цього сервісу.

Starlink може зникнути

Федієнко повідомив, що, цілком можливо, невдовзі значна частина українських користувачів Starlink не зможе ним користуватися, попри наявність терміналів та своєчасну сплату. Річ у тім, що більша частина тієї апаратури, яку українці придбали самотужки, куплена за «сірими» схемами.

Ці Starlink придбані у Польщі та мали б використовуватися на її території. Однак працюють на території України. І нібито керівництво компанії хоче таку практику припинити, хоча жодної офіційної заяви на сайті SpaceX немає. Просто один із реселлерів повідомив, що з 1 жовтня користувачам доведеться обирати: переходити на значно дорожчий тариф чи взагалі залишитися без інтернету.

З огляду на усе це, Федієнко резюмує, що без Starlink українським військовим буде вкрай важко працювати так, як досі, попри те, що ми живемо у добу бурхливого розвитку супутникового інтернету. Адже ті платформи, які вони використовують, не можуть як слід працювати з апаратами на високих геостаціонарних орбітах.

Тому доведеться і надалі використовувати тільки ті апарати, що працюють на низькій навколоземній орбіті. А там лише два великі гравці: Starlink та OneWeb. Причому останній поки що не може надати своїм клієнтам такі ж можливості, що і головний конкурент.

За матеріалами www.facebook.com/Fediienko.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії