Учені склали портрет зоряної системи, що старіє

Команда американських астрономів склала найдетальнішу на цей час картину процесів, що відбуваються в зоряній системі U Єдинорога, розташованій від нас на відстані 3600 світлових років. Вона належить до рідкісного різновиду змінних зір типу RV Тельця. У всьому Чумацькому Шляху поки відомо всього лише близько 300 подібних світил.

Система, про яку йдеться, складається з двох зір, одна з яких уже наближається до кінця свого життєвого циклу. Вони обертаються одна навколо одної з періодом приблизно в 6,5 року по орбіті, нахиленій під кутом 75° до напрямку на спостерігача. Зорі оточені широким пиловим диском, який блокує частину випромінюваного ними світла, що викликає спостережувані коливання блиску.

Основний компонент U Єдинорога — помаранчевий супергігант, маса якого перевищує сонячну вдвічі, а радіус — у сотню разів. Він уже розпочав скидання зовнішніх оболонок, що й призвело до появи пилового диска діаметром близько 82 млрд км, який оточує систему. Виходячи з розміру порожнього проміжку в його центрі, астрономи розрахували, що дві зорі розділені дистанцією близько 870 млн км. Про другий компонент системи відомо набагато менше. Вважається, що його маса порівнянна з масою основного світила, але він значно молодший.

Цікавим аспектом дослідження є те, що вчені використали для нього широкий набір даних, що містить як сучасні спостереження в рентгенівському та радіодіапазоні, так і результати спостережень, виконаних за допомогою оптичних телескопів ще наприкінці XIX століття. Це дало змогу уточнити форму пилового диска та виявити наявність у ньому згустку або спотворення, що призводить до істотної зміни видимого блиску системи, яка реєструється кожні 60 років.

За матеріалами https://www.nasa.gov