Підтверджено існування вигину Чумацького Шляху

Зазвичай ми уявляємо собі спіральні галактики як свого роду плоскі млинці, що обертаються навколо своїх центрів. Насправді, однак, реальність виглядає трохи складнішою. Спостереження свідчать про те, що більшість галактичних дисків (від 50% до 70%) мають вигин.

Галактика UGC 3697 із вигнутим диском. Джерело: NRAO/AUI/NSF

Вважається, що наш Чумацький Шлях не є винятком із цього правила. Однак вивчення його диска дуже серйозно ускладнюється просторовим положенням Сонячної системи. Ми знаходимося «всередині» основної галактичної площини, що не дозволяє нам побачити всю картину. У цій ситуації астрономи можуть лише старанно вивчати розташування й рух окремих зірок, скупчень та інших структур, а потім на основі цих даних створювати моделі структури нашої Галактики.

Анімація, що показує вигин диску Чумацького Шляху. Джерело: Adrian Price-Whelan

Команда американських дослідників задіяла цей метод для вивчення форми диска Чумацького Шляху. Для цього вони використали дані Слоунівського цифрового огляду неба SDSS, архів місії Gaia та спостереження спектрографа APOGEE. Об’єднавши всю наявну інформацію, вони підтвердили існування вигину основної площини Галактики, а також виміряли період його обертання. Виявилося, що він робить один оберт навколо центру нашої зоряної системи за 440 мільйонів років. Самі астрономи образно порівняли це явище з «хвилею», утвореною фанатами на стадіоні. Тільки в цьому випадку роль уболівальників грають зірки, що рухаються вгору і вниз відносно центральної площини галактичного диска з певним періодом.

На думку вчених, найбільш вірогідним поясненням знайденого вигину є недавнє за мірками Всесвіту зближення Чумацького Шляху з іншою галактикою, яка мала на нього помітний гравітаційний вплив. Розрахунки показують, що це повинно було статися близько трьох мільярдів років тому.

За матеріалами: https://phys.org/news/2021-01-milky.html