Усередині зразків породи, яку зібрала китайська місячна місія «Чан’е-5» 2020 року, вчені знайшли новий місячний мінерал у формі кристала. Він отримав назву Changesite-(Y), на честь китайської богині Місяця Чан’е.
Знахідка є фосфатним мінералом і стовпчастим кристалом. Його виявили в частинках місячного базальту, які досліджували в лабораторіях Китаю. Відкриття зробили дослідники з Пекінського науково-дослідного інституту геології, які знайшли монокристал Changesite–(Y) за допомогою рентгенівської дифракції під час вивчення частинок, зібраних на Місяці.
Про знахідку оголосили на пресконференції 9 вересня. Комісія з нових мінералів, номенклатури та класифікації (CNMNC) Міжнародної мінералогічної асоціації (IMA) підтвердила її як новий мінерал, відповідно до китайських державних ЗМІ Global Times. Це відкриття означає, що Китай став третьою країною, яка виявила новий місячний мінерал. До цього про нові знахідки повідомляли Сполучені Штати у межах висадки екіпажів Apollo на Місяць та колишній Радянський Союз під час програми «Луна».
Місія «Чан’е-5» приземлилася в місцевості Oceanus Procellarum у грудні 2020 року та стала першою з повернення місячних зразків з 1970-х років. Під час місії було зібрано 1,73 кг зразків, а потім космічний апарат безпечно доправив їх на Землю для вивчення, що призвело до низки відкриттів.
Очікується, що наступною місією Китаю на Місяць стане «Чан’е-6». Посадковий апарат із Піднебесної спробує зібрати перші зразки зі зворотного боку Місяця, який ніколи не повернений до Землі.
Раніше ми повідомляли про те, як будуть захоплювати Місяць: протистояння США та Китаю.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine