У порівнянні з Землею Юпітер в 11 разів більше за розмірами, у 5 разів далі від Сонця, в 4 рази холодніший і обертається в 2,5 рази швидше. Також ці планети відрізняються за складом: Юпітер — газовий гігант без твердої поверхні, а Земля — кам’янисте тіло. Судячи з наведених цифр і складу, у цього газового гіганта мало спільного з нашою планетою. Але якщо придивитися до фотографій нижче, можна побачити деяку подібність між юпітеріанськими хмарами та вихорами в океанах Землі. Часом ці знімки важко відрізнити.
Порівняння океанів Землі та хмар Юпітеру
Зображення Юпітеру (ліворуч) показує багаті аміаком хмари у зовнішніх шарах його газової оболонки. Вихори викликані швидким обертанням планети та високими температурами у глибших шарах атмосфери. На зображенні Землі (праворуч) видно зелене цвітіння фітопланктону, що окреслює краї вихору в Балтійському морі. Турбулентні процеси в океанах важливі для переміщення планетою тепла, кисню та поживних речовин.
Вчені помітили цю разючу подібність. Лія Зігельман, фізичний океанограф Інституту океанографії Скриппса, зацікавилася даними місії Juno (NASA). Зображення Юпітера, отримані космічним апаратом, нагадали їй бурхливі океани, які вона вивчала на Землі. Вона продемонструвала свої приклади на зборах Американського геофізичного союзу.
Гідродинаміка
Зверніть увагу, як вихори в Норвезькому та Балтійському морях нагадують вихори в атмосфері Юпітера. Сігельман зазначила, що, хоча масштаби зображень різні (юпітеріанські вихори приблизно в 10 разів більше, ніж у Балтійському морі), але ці структури породжуються одним і тим же видом гідродинаміки. Вивчаючи ці природні закономірності, вчені дізнаються більше про атмосферні процеси на Юпітері. Колись такі порівняння зможуть навіть розповісти нам щось нове про нашу рідну планету.
Космічний апарат Juno в даний час знаходиться на орбіті навколо Юпітеру. Він збирає дані про газовий гігант із липня 2016 року. У липні 2021-го апарат змінив свою орбіту для вивчення галілеєвих супутників. У лютому 2022 року Juno сфотографував темний кратер на Ганімеді.
За матеріалами Earth Observatory.
Нагадаємо, що раніше найпотужніший спалах на Юпітері допоміг вирішити таємницю 30-річної давності.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine