У протопланетному диску знайшли органічні молекули

Дослідники знайшли у протопланетному диску циклічний вуглеводень бензол, а також низку більш простих молекул. У цьому їм допоміг прилад MIRI, встановлений на борту космічної обсерваторії James Webb.

Протопланетний диск
Протопланетний диск. Джерело: www.eso.org

Органічні молекули у протопланетному диску

Група вчених із Нідерландської дослідницької школи астрономії та низки наукових установ з інших країн змогли знайти органічні речовини у протопланетному диску, який оточує молоду зорю J160532. Вона розташована на відстані приблизно 500 світлових років від нас у напрямку сузір’я Скорпіона. Маса цього світила складає приблизно десяту частину маси Сонця. У газово-пиловому диску навколо неї вже почався процес утворення великих тіл, але планети все ще не сформувалися.

Раніше астрономи не могли досліджувати хімічний склад настільки гарячих протопланетних хмар, але тепер у них є прилад середнього діапазону інфрачервоних хвиль MIRI. Він дозволяє робити спектроскопічні дослідження навіть у таких складних умовах.

«Це саме той вид наукових досліджень, для якого був розроблений спектрометр MIRI. Спектри містять велику кількість даних, які говорять нам дещо про хімічний і фізичний склад протопланетних дисків», — каже Евіна ван Дісхук із Лейденського університету, яка брала участь у розробці телескопа James Webb та інструменту MIRI від самого початку.

Бензол та інші сполуки

Головною сполукою, яку знайшли у протопланетному диску J160532, є бензол. Його хімічна формула — C₆H₆. Крім того, там присутні кілька простіших органічних молекул, головним чином ацетилен (С₂Н₂) та діацетилен (C₄H₂). При цьому в диску надзвичайно мало води та вуглекислого газу. Зазвичай цих кисневмісних сполук багато у протопланетних дисках, але не цього разу.

Дослідники підозрюють, що бензол і діацетилен вивільняються в диску після руйнування багатих на вуглець пилових зерен активною молодою зорею. Ті з них, що залишаються, складаються з силікатів з відносно невеликим вмістом вуглецю. Пізніше низьковуглецеві зерна злипаються у більші шматки. Зрештою вони стають кам’янистими планетами — такими, як Земля. Цей сценарій може пояснити, чому наша домівка така бідна на вуглець.

Усе це є лише початком робіт зі спектроскопічного дослідження протопланетних дисків. Ще 20 із них планують вивчити протягом поточного року, а 30 чекають своєї черги. При цьому вчені вважають, що вони зможуть знайти у них й інші органічні молекули.

Сам огляд дозволить вивчити протопланетні диски, що утворюються навколо дуже різних зір — від найменших до тих, які переважають Сонце за розміром у 2–3 рази. Вчені хочуть зрозуміти, наскільки вони відрізняються та як ці відмінності впливають на утворення планет.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine