У нічному небі Марса виявили надзвичайно рідкісне явище: фото

Вперше в нічному небі Марса було виявлено м’яке зелене світіння, видиме людським оком. Апарат Європейського космічного агентства Trace Gas Orbiter помітив це явище з навколомарсіанської орбіти, виявивши випромінювання в оптичному діапазоні спектру. Це світло особливо яскраве в полярних регіонах Червоної планети.

Це зображення показує враження художника того, як може виглядати нічне сяйво в оптичному діапазоні в полярних регіонах Марса вночі
Це зображення показує, як в уяві художника виглядає нічне сяйво в оптичному діапазоні в полярних регіонах Марса. Ілюстрація: ESA

Феномен нічного світіння в атмосфері

Нічне світіння — розповсюджений феномен в атмосферах планет Сонячної системи. Вдень сонячне світло розщеплює молекули в ході процесу фотодисоціації. Однак на нічному боці, за відсутності випромінювання Сонця, вільні атоми можуть рекомбінувати в молекули, вивільняючи при цьому надлишкову енергію у вигляді фотонів. На Землі нічне сяйво має зелені, золотисті та червонуваті відтінки. На інших планетах воно виглядає менш вражаюче: наприклад, на Венері воно інфрачервоне, на Юпітері — ультрафіолетове.

Нічне сяйво на Землі, як його видно з МКС
Нічне сяйво над Землею, видиме з Міжнародної космічної станції. Фото: NASA

На Марсі раніше були помічені інфрачервоні й ультрафіолетові нічні сяйва. Вчені навіть бачили там денне світіння, викликане атмосферним поглинанням і вивільненням енергії сонячного випромінювання у видимому спектрі. Але світіння у видимому діапазоні помітили вперше. Його виявили вчені Льєзького університету в ході вивчення даних зонда Trace Gas Orbiter (частина місії ExoMars). Воно відбувається на висотах 40-60 км під час марсіанської зими на південному полюсі.

Анімація, яка показує, як атоми кисню об’єднуються, створюючи нічне світіння на Марсі
Анімація, що показує, як атоми кисню об’єднуються, створюючи нічне світіння на Марсі. Ілюстрація: ESA

Цей атмосферний ефект виникає внаслідок об’єднання атомів кисню, перенесених з освітленої марсіанської півкулі, у синглетний молекулярний кисень (O₂), що випромінює світло. Його відкриття може допомогти вивчити атмосферну хімію та циркуляцію Марса.

Користь відкриття для науки

Відкриття нічного світіння у видиму діапазоні дає можливість зробити кілька цікавих наукових висновків. Всі види атмосферного світіння є індикаторами певних процесів, які там відбуваються. Марс має дуже розріджену атмосферу, і вчені хочуть з’ясувати, чому та коли вона стала такою. 

Також світіння здатне допомогти нам з’ясувати, які світи за межами Сонячної системи можуть бути придатними для життя, а які є не дуже гостинними для людства.

Детальніше про відкриття можна почитати в Nature Astronomy.

Раніше ми повідомляли про те, як Perseverance помітив «неможливий» атмосферний ефект на Марсі.

За матеріалами sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу