Як китайці використовуватимуть ресурси Сонячної системи

Китайський вчений Ван Вей представив проєкт дорожньої карти використання ресурсів Сонячної системи до 2100 року. Вона містить проєкти видобування водяного льоду на південному полюсі Місяця та створення транспортних вузлів у точках Лагранжа.

Китай мріє про ресурси Сонячної системи
Китай мріє про ресурси Сонячної системи. Джерело: asiatimes.com

Китай видобуватиме ресурси за межами Землі

У Китаї розробили дорожню карту з використання ресурсів Сонячної системи. Поки що це не офіційний документ, а лише проєкт, який представив науковець Ван Вей з тамтешньої Академії наук. Дорожня карта розрахована на період до 2100 року. Вона має назву «Тянгун Кайву», що відсилає до класичної наукової праці часів династії Мін «Використання дарів природи».

Дорожня карта містить плани розробки стратегічних ресурсів, використання космічного льоду як палива, створення транспортних та ресурсних вузлів і всієї інфраструктури, яка із цим пов’язана. Програма розділена на етапи, які мають бути завершеними у 2035, 2050, 2075 та 2100 роках.

Початися все має з видобування криги на південному полюсі Місяця. Потім її розкладуть на водень та кисень і використають для польотів до інших планет. Пізніше у процесі їхнього освоєння будуть створені проміжні хаби у точках Лагранжа: L1 системи Земля — Місяць, L1 та L2 системи Сонце — Земля, та Сонце — Юпітер L1.

Надалі система має вирости до ще більших масштабів і міститиме видобувну інфраструктуру, заправні станції та сировинні склади. Для її реалізації доведеться розробити низку проривних технологій та дешеву технологію повернення ресурсів на Землю.

Плани Китаю на космос

Усе описане Ван Вей представив на зустрічі Китайського товариства астронавтики, яка відбулася 19 серпня. Це не офіційний документ, проте він демонструє, які настрої циркулюють у середовищі вчених Піднебесної.

Поки що ніхто навіть не намагався узгодити все написане з доступними фінансами, технологіями економічними перспективами та юридичними тонкощами, такими як Договір про використання космічного простору. Проте це не означає, що Китай не спробує реалізувати щось подібне.

Раніше цього року Ян Менфей з Китайської академії космічних досліджень уже закликав скористатися унікальними можливостями для використання Місяця, які надає теперішній момент історії. А до того від іншого представника цієї організації звучали заклики створити між Землею та Місяцем виключну економічну зону.

Реальні плани Китаю

Крім доповіді Ван Вея, на конференції звучали й значно ближчі та реалістичніші цілі Китаю: планування польотів людини в космос, майбутній напрям розвитку та використання місячних ресурсів, думки щодо стратегії розвитку космічної науки та результати, пов’язані з експериментами на космічних станціях і будівництвом на поверхні Місяця.

2025 року Китай планує запустити місію «Тяньвень-2», яка має привезти зразки матеріалу з астероїда. А у 2026-му «Чан’е-7» сяде на південному полюсі Місяця. Вона складатиметься з орбітального зонда, ровера та невеликого літального апарата, який шукатиме там водяну кригу.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine