У Гіадах можуть ховатися чорні діри

Найближчі чорні діри можуть бути на відстані лише 150 св. років від нас. Про це свідчить моделювання еволюції одного з найближчих до Сонячної системи розсіяного зоряного скупчення Гіади.

Гіади
Гіади. Джерело: Jose Mtanous

Чорні діри у Гіадах

В останньому номері журналу Monthly Notices of the Royal Astronomical Society з’явилася стаття про те, що у розсіяному скупченні Гіади може бути кілька дір. Авторами дослідження є вчені з Італії та Іспанії.

Гіади — це найближче до нас розсіяне зоряне скупчення. На небі його можна побачити у сузір’ї Тільця поруч із його найяскравішою зорею Альдебараном. Відстань до цієї групи зір складає приблизно 150 св. років. Світила, які до нього входять, хоч і народилися всі разом, зараз достатньо слабко пов’язані між собою гравітаційно.

Якщо у Гіадах справді є чорні діри, то вони — найближчі до нас подібні об’єкти. Адже попередній кандидат на це звання — Gaia BH1 — розташований на відстані 1500 св. років, тобто приблизно в 10 разів далі.

Результати моделювання

Ідея про те, що в Гіадах можуть ховатися чорні діри, висловлювалася й раніше. Моделювання показувало можливу присутність там 2–3 цих об’єктів. Інакше своєї сучасної форми це зоряне скупчення просто не змогло б набути. Проте розрахунки все ж залишали можливим варіант, що рештки наднових справді там були, але приблизно 150 млн років тому викинулись геть.

З 2015 року вчені неодноразово спостерігали гравітаційні хвилі, народжені злиттям чорних дір. Завдяки цьому вдалося значно краще зрозуміти взаємодію цих об’єктів з їхнім оточенням. І саме ці знання лягли в основу нової моделі, яка й показала, що згадані 2–3 чорні діри досі перебувають десь там.

«Це спостереження допомагає нам зрозуміти, як присутність чорних дір впливає на еволюцію зоряних скупчень і як останні, своєю чергою, сприяють виникненню джерел гравітаційних хвиль», — говорить Марк Гілес, член Департаменту квантової фізики та астрофізики Університету Барселони та один з авторів дослідження. «Результати також дають нам зрозуміти, як ці загадкові об’єкти розподіляються Галактикою».

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine