Надзвичайно Великий телескоп отримав сталевий каркас

Європейська Південна обсерваторія опублікувала знімок, зроблений на вершині чилійської гори Серро-Армазонес. Знімок демонструє прогрес, досягнутий у будівництві Надзвичайно великого телескопа (ELT).

Найбільша обсерваторія на Землі

ELT стане найбільшою наземною обсерваторією, що веде дослідження в оптичному діапазоні. Її центральним компонентом є величезний обертальний купол заввишки 80 м і масою 6100 тонн. Діаметр підкупольного приміщення становитиме 88 м, що можна порівняти з площею футбольного поля.

ELT після завершення будівництва (концепт). Джерело: ESO

Усередині купола буде розміщено 39-метрове головне дзеркало, що складається з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м² і масою 132 тонни. Воно буде управлятися в режимі реального часу системою високоточних датчиків, що забезпечують постійне оптичне юстування. Завдяки цьому обсерваторія зможе збирати в 15 разів більше світла, ніж найбільші наявні оптичні телескопи.

Конструкція ELT також передбачає використання принципово нової адаптивно-оптичної техніки, яка здатна максимально якісно коригувати спотворення зображень небесних тіл, які вносить земна атмосфера. Очікується, що нова обсерваторія безпосередньо буде знімкувати екзопланети, вивчати їхні атмосфери, спостерігати за народженням нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.

Сталевий каркас ELT

Як демонструє новий знімок, робітники вже розпочали зведення сталевого каркаса купола ELT. Його частини збираються в базовому таборі, а потім за допомогою спеціальних транспортерів доставляються на платформу на вершині Серро-Армазонес. Це нелегко, враховуючи, що їхня вага становить близько 70 тонн. Щойно вони опиняються на місці, схожі на кубики Lego сталеві блоки підіймаються за допомогою гігантських кранів і розміщуються на рейкових візках. Коли ELT буде введено в експлуатацію, весь купол буде обертатися на цих візках.

Місце будівництва ELT. Знімок зроблено в червні 2023 року. Джерело: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

Якщо вдивитися вдалину, праворуч від жовтого крана, що підіймається з-за конструкції, можна побачити ще одну обсерваторію ESO. Мова про Дуже Великий телескоп.

Загальний кошторис проєкту ELT оцінюється в 1,2 млрд євро. Згідно з поточними планами, телескоп побачить своє «перше світло» 2028 року.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine