У червоного карлика за 30 світлових років від Сонця знайдені три «суперземлі»

Новини астрономії, астрофізики та космології

Міжнародна команда астрономів повідомила про відкриття трьох «суперземель», що обертаються навколо червоного карлика GJ 357. Ця зоря знаходиться в сузір’ї Гідри на відстані близько 31 світлового року. Її маса становить приблизно третину сонячної, а температура поверхні на 40% менша, ніж у Сонця.

У лютому 2019 року космічний телескоп TESS виявив невеликі «провали» на кривій блиску GJ 357, що повторювалися з періодичністю в 3,9 доби. Проаналізувавши зібрані апаратом дані, астрономи дійшли висновку, що падіння блиску викликані транзитами екзопланети, діаметр якої приблизно на чверть перевищує діаметр Землі. Вона отримала позначення GJ 357 b. Її орбіта проходить на відстані 5,1 млн км від центральної зорі, рівноважна температура освітленої сторони оцінюється у 255°C.

Для того, щоб підтвердити знахідку TESS, астрономи виконали низку спостережень системи за допомогою наземних інструментів, а також вивчили архівні дані. У результаті вони не тільки переконалися в існуванні GJ 357 b, а й виявили ще дві суперземлі (GJ 357 c та GJ 357 d), жодна з яких не є транзитною — це означає, що їхні орбіти помітно нахилені стосовно орбітальної площини GJ 357 b.

Маса GJ 357 c щонайменше в 3,4 раза більша за масу Землі. Цей об’єкт робить один оберт навколо зорі за 9,1 дня, рівноважна температура його поверхні становить 127°C. GJ 357 d у 6,1 раза масивніший за нашу планету. Якщо це кам’янисте тіло, його діаметр приблизно вдвічі перевищує земний. Воно робить один оберт навколо зорі за 55,7 дня, його орбіта пролягає біля зовнішнього краю зони населеності. Планета отримує від зорі приблизно стільки ж енергії, скільки Марс від Сонця. Рівноважна температура її поверхні оцінюється в -53°C.

За матеріалами https://www.nasa.gov