Представлений концепт демонструє масштаби Сонячної системи та положення зонда Voyager 2, який нещодавно став другим в історії космічним апаратом, що функціонує, який вийшов у міжзоряний простір. Для вимірювання відстаней вибрано астрономічну одиницю (а.о.), рівну середньому радіусу земної орбіти — 149,6 млн км.

На цей момент Voyager 2 знаходиться на відстані 119 а.о. від сонця. Його сигналам потрібно понад 16,5 годин, щоб дійти Землі. Для порівняння: орбіта Нептуна проходить з відривом близько 30 а. о. від Сонця. Внутрішня та зовнішня межі пояса крижаних тіл, відомого як пояс Койпера (Плутон є його найбільшим вже відкритим об’єктом), розташовані відповідно у 30 та 55 а.о. від сонця.
Кордон між геліосферою (областю, в якій домінують сонячний вітер та пов’язані з ним магнітні поля) та міжзоряним простором не є постійною. У ході 11-річного циклу сонячної активності вона може наближатися до Сонця або віддалятися від нього. Voyager 1 залишив межі геліосфери та вийшов у міжзоряний простір у серпні 2012 р., перебуваючи на відстані 121 а.о. від нашого світила. Voyager 2, як було зазначено, подолав цей кордон на дистанції в 119 а.о.

Однак Сонячна система на цьому не закінчується. Вона оточена сферичною областю, наповненою великою кількістю крижаних уламків, що залишилися з часів формування Сонця та планет. Цей регіон відомий під назвою “хмара Епіка-Оорта” (або, для стислості, хмара Оорта) і є джерелом довгоперіодичних комет. За сучасними оцінками, внутрішня межа хмари пролягає на відстані близько 1000 а.о. від Сонця, зовнішня – на відстані близько 100 тис. а.о. Вона збігається з гравітаційним кордоном Сонячної системи, визначальною область, у якій гравітація нашого світила здатна ефективно утримувати його супутники.




Voyager 2 рухається зі швидкістю 3,24 а.о. на рік. Таким чином, йому потрібно близько 270 років, щоб дістатися до внутрішнього кордону хмари Оорта, і ще близько 30 тис. років – щоб перетнути його і по справжньому залишити Сонячну систему. Його «брат-близнюк» Voyager 1 рухається трохи швидше (йому на це потрібно відповідно 240 і 27 тис. років).
Через 40 тис. років Voyager 2 підійде на відстань близько 107 тис. а.о. (1,7 світлового року) до червоного карлика Ross 248. Через 296 тис. років апарат пройде приблизно у 270 тис. а.о. (4,3 світлових років) від Сіріуса. Куди занесе міжзоряного мандрівника після цього — ніхто не знає…
За матеріалами: https://www.jpl.nasa.gov