Телескоп Chandra вивчив космічну погоду в околицях Альфи Центавра

Новини астрономії, астрофізики та космології

α Центавра є найближчою до нас зоряною системою. Вона складається із трьох зір. Її основним компонентом є пара, що обертаються навколо загального центру маси сонцеподібних світил α Центавра А і α Центавра B. Третя зоря системи – червоний карлик Проксима Центавра. Згідно з сучасними даними, він рухається по дуже протяжній орбіті та ніколи не наближається до центру системи ближче, ніж на 10 тис. а.о.

На цей час нам відомо про існування однієї планети в системі Центавру. Її орбіта пролягає в зоні Проксими Центавра. Втім, багато астрономів дуже скептично ставляться до перспектив знайти там життя. Червоні карлики відрізняються крайньою нестабільністю. Вони можуть серйозно змінювати свою світність і виробляти дуже потужні спалахи, що на порядки перевершують сонячні. За людськими мірками «космічна погода» на околицях Проксими Центавра є вкрай небезпечною. А як щодо двох основних компонентів системи?

Результати нещодавно опублікованого дослідження свідчать, що вона здалася б нам значно сприятливішою. Такий висновок було зроблено виходячи з аналізу даних рентгенівського телескопа Chandra. Протягом 13 років він періодично спостерігав за Толіманом. Результати цих спостережень, зокрема, свідчать, що α Центавра А випромінює навіть менше рентгенівського випромінювання, ніж Сонце.

α Центавра B трохи активніше. Гіпотетичні планети в її зоні проживання отримують в п’ять разів більше рентгенівських променів, ніж Земля. Але загалом це не має представляти істотної загрози життю на їх поверхні. Також варто відзначити, що Chandra виявив циклічні зміни активності цих зір, аналогічні 11-річним сонячним циклам.

Альфа Центавра на зоряному небі. На врізанні – зображення системи, отримане телескопом Chandra. Джерело: Optical: Zdenek Bardon; X-ray: NASA/CXC/Univ of Colorado/T. Ayres et al.

У випадку з Проксимою Центавра картина зовсім інша. Коли зоря перебуває у спокійному стані, планета в зоні проживання отримує в 500 разів більше радіації, ніж Земля. Під час спалахів інтенсивність рентгенівського випромінювання зростає ще в сотню разів. Розрахунки астрономів показують, що за мільйони років подібні спалахи, швидше за все, мали повністю «здути» атмосферу планети та випалити її поверхню.

Проксима Центавра в представленні художника. Джерело: ESO/M. KORNMESSER / KÜNSTLERISCHE DARSTELLUNG DES PLANETEN PROXIMA B / CC BY 4.0 CC BY (AUSSCHNITT)

Таким чином, за земними мірками найбільш сприятливим місцем для існування життя в найближчій до нас зоряній системі є зона житла навколо Центавра А. Залишається сподіватися, що в майбутньому астрономи зможуть знайти там планети.

За матеріалами: https://www.nasa.gov