Таємниці туманності Lupus 3: огляд найдетальнішої світлини області з молодими протозорями

Астрономи отримали найдетальнішу світлину туманності Lupus 3 в сузір’ї Скорпіона, яка розташована за 600 світлових років від Землі. Це темна туманність, у якій гарячі зорі народжуються з конденсованих мас газу і пилу. Світлина опублікована на сайті Європейської південної обсерваторії. Нове зображення було отримано за допомогою Камери темної енергії (DECam), встановленої на 4-метровому телескопі Віктора Бланко в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі.

Lupus 3
Дві молоді маломасивні протозорі HR 5999 і HR 6000 освітлюють сусідній пил, створюючи туманність відображення Бернеса 149. Ці зорі виросли з пилової темної хмари Lupus 3, яка є частиною великого комплексу з дев’яти темних хмар. Обліковано: CTIO/NOIRLab

Lupus 3 має неправильну форму і нагадує обрисами змію. Як більшість темних туманностей, Lupus 3 — область активного зореутворення, яка містить безліч протозір і дуже молодих світил. У ділянках підвищеної щільності через зовнішні впливи починається гравітаційне стиснення, у процесі якого зростають температура й тиск, і в підсумку народжується протозоря.

Інший тип туманності, який можна побачити на світлині — Bernes 149, — належить до відбивних туманностей. Це також хмара пилу і газу, але менш щільна. Замість того, щоб блокувати світло від зір, ця хмара відбиває це світло, через що здається, ніби вона світиться. На відміну від емісійних туманностей, в яких газ світиться через те, що він іонізований, відбивна туманність не виробляє власного світла.

Молоді зорі HR 5999 та HR 6000

Всередині туманностей можна побачити яскраві цятки світла, які є молодими зорями. Прямо посередині зображення розташовані дві зорі — HR 5999 та HR 6000, — які мають блакитний колір через свій молодий вік. Їм всього лише 1 млн років. Це означає, що вони ще не є зорями головної послідовності, а зорями до головної послідовності, які світяться через сильну гравітацію, що стискає речовину всередині них, розігріваючи її.

Коли зорі народжуються і стають молодими, вони випускають сильні вітри, які здувають пил і газ із навколишнього середовища. Це перешкоджає народженню більшої кількості світил поблизу, що створює рівновагу, яка утримує кількість нових зір, що народжуються, у балансі. Вивчення місць зореутворення, таких як ці туманності, може допомогти астрономам дізнатися більше про цей процес і про ранні стадії зоряного життєвого циклу.

Раніше ми повідомляли про те, як VISTA створив атлас народження зір із мільйона світлин зоряних розплідників.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine