Нове дослідження з програми під назвою Globe at Night, яку проводить мережа обсерваторій NOIRLab, що фінансується Національним науковим фондом, доводить сумний факт: третина людства позбавлена можливості побачити Чумацький Шлях неозброєним оком. Проблема полягає у світловому забрудненні. Це кумулятивне розсіяне освітлення нічного неба від штучних джерел світла.

Це дослідження є останнім доповненням про світлове забруднення, вимірювання якого почались щонайменше пів століття назад. Проаналізувавши понад 50 тисяч спостережень, дослідники виявили збільшення яскравості неба на 9,6% за останнє десятиліття.
«При такій швидкості змін дитина, яка в ранньому віці бачила б 250 світил, до свого повноліття розрізняла би не більше 100», — сказав провідний автор дослідження Крістофер Кіба, вчений із Німецького дослідницького центру Geosciences.
Причини та наслідки світлового забруднення
Автори підрахували, що 80% людей у США та 30% у всьому світі не можуть побачити дугу Чумацького Шляху серед ясної ночі. Частина проблеми з тим, що ми можемо бачити неозброєним оком, пов’язана з типами освітлення, яке використовується. Особливо сильно на світлове забруднення впливають рекламні щити та вітрини магазинів.


«Економні світлодіодні ліхтарі дуже сильно впливають на наше сприйняття яскравості неба. Швидкість, з якою зорі стають невидимими для людей у міському середовищі, вражаюча», — сказав Кіба.
Зростання сяйва неба найбільш драматичне у Північній Америці, за нею йде Європа. Але проблема світлового забруднення впливає не тільки на астрономію та спостереження за небом, співавтор Констанс Вокер, яка очолює Globe at Night, каже, що є й інші наслідки.
«Світіння неба впливає як на денних, так і на нічних тварин, а також руйнує важливу частину нашої культурної спадщини. Тому нам треба подвоїти зусилля щодо розроблення нових стратегій захисту темного неба», — каже Вокер.

Раніше ми повідомляли про те, як зоряне небо 2022 року стало найяскравішим через зменшення світлового забруднення.
За матеріалами Science.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine