Зоряне небо 2022 року стало найяскравішим через зменшення світлового забруднення

2022 рік названий найкращим для спостереження за зорями у Великій Британії з 2011-го, згідно з результатами нового дослідження, проведеного благодійною організацією CPRE. Світлове забруднення у Великій Британії впало до найнижчого рівня відтоді, як CPRE розпочала своє щорічне дослідження понад десять років тому.

Зоряне небо стає більш яскравим у порівнянні із 2020 роком
Зоряне небо стає більш яскравим у порівнянні із 2020 роком. Фото: Unsplash

Згідно з дослідженням, пік світлового забруднення припав на 2020 рік, а потім знизився у 2021-му, коли під час пандемії COVID-19 почали скорочуватись робочі місця. Відтоді світлове забруднення продовжило тенденцію до зниження, оскільки все більше людей перейшли на працю з дому, а зростання цін на електроенергію у Європі змусило економити на освітленні.

Підрахунок зір

Щорічно CPRE заручається підтримкою вчених для підрахунку зір. Цього року понад 2500 учасників підрахували кількість світил, які вони бачили на нічному небі у своєму районі у період з 26 лютого до 6 березня 2022 року. Їх попросили знайти зорі в сузір’ї Оріона, а саме: відомі три світила, що становлять знаменитий пояс Оріона. Сильне світлове забруднення, як його визначає CPRE, виникає, коли неозброєним оком можна побачити лише 10 зір або навіть менше.

Вид на сузір'я Оріон, на якому видно три зірки, що утворюють його знаменитий пояс
Вид на сузір’я Оріон, де видно три зорі, що утворюють його знаменитий пояс. Видимість 10 світил і менше вказує на сильне світлове забруднення. Фото: Unsplash

Ще у 2020 році 61% учасників повідомили про сильне світлове забруднення. У 2021 році кількість повідомлень скоротилася на 10%. У 2022-му ця цифра продовжувала знижуватися: лише 49% учасників зазнавали сильного світлового забруднення.

Світлове забруднення та шкода для людини, тварин та економіки

Яскраве штучне світло міст може створити великі проблеми для тварин. Воно може зіпсувати шлюбний період жабам та світлячкам, порушує спілкування койотів — вони виють більше, коли небо темніше. Деякі пернаті також залежать від світла Місяця та зір для орієнтації під час нічних перельотів. Дослідження також показали, що яскраві нічні вогні можуть негативно впливати на людину, пригнічуючи вироблення мелатоніну та порушуючи ритми сну.

З багатьох причин CPRE виступає за зміни, спрямовані на скорочення світлового забруднення. За словами CPRE, офіси можуть вимикати світло вночі, а міські ради більш стратегічно підходити до освітлення вулиць: лише там, де це необхідно, наприклад, за допомогою датчиків руху. Як бонус ці заходи можуть також скоротити рахунки за електроенергію та зменшити інші види забруднення.

Раніше ми повідомляли про небесні події травня 2022 року.

За матеріалами CPRE

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine