Астронавти допомогли скласти карту світлового забруднення Європи

Європейське космічне агентство опублікувало карту, що демонструє світлове забруднення Європи. Вона була створена на основі знімків, зроблених астронавтами з борту МКС.

Карта світлового забруднення Європи. На врізці показаний Париж. Джерело: ESA/NASA/A. Sánchez de Miguel

Зміна кольору нічної Європи

За останні роки багато європейських міст перейшли на світлодіодне освітлення. Це призвело до низки важливих наслідків, які особливо добре видно з космосу.

Тож якщо порівнювати знімки італійських і британських міст, які першими перейшли на використання світлодіодних ліхтарів, можна добре помітити їхнє «побіління». Водночас у таких країнах, як Німеччина й Австрія, де досі використовують велику кількість люмінесцентних і ртутних ламп, зсув не такий помітний. Так само Бельгія все ще в основному сяє помаранчевим світлом натрієвих ламп низького тиску, а Нідерланди — золотим світлом натрієвих ламп високого тиску.

Негативні наслідки «світлодіодної революції»

Але справа не лише у зміні кольору світильників. Вчені відзначають, що перехід на світлодіодне освітлення має наслідком низку ефектів, далеко не всі з яких є позитивними. Так, у теорії він мав значно скоротити енергоспоживання та знизити витрати. Але, як не парадоксально, «дешеве» світло призвело до того, що люди почали встановлювати в кілька разів більше ліхтарів. Це значно збільшило рівень світлового забруднення. За словами дослідників, які займалися створенням карти, такими темпами до кінця десятиліття нічна Європа виглядатиме з космосу як гігантська світла пляма.

Нічний Іберійський півострів у 2022 році. Джерело: NASA-B. Hines

Інші негативні ефекти світлодіодного освітлення пов’язані з його біло-блакитним світлом. Він збиває циркадні ритми та пригнічує вироблення мелатоніну, що негативно впливає на якість сну та здоров’я людей. Крім того, яскраве світло позначається на нічних тваринах і комахах, впливаючи на їхню здатність рухатися та реагувати на світлові джерела. Зрештою, воно ще більше ускладнює спостереження за зорями.

Отже, «світлодіодна революція» поки не призвела до обіцяних результатів, а в чомусь навіть ускладнила чинні проблеми. Їхнім рішенням можуть стати дії, спрямовані на зниження енергоспоживання, що особливо актуально зараз, в умовах спричиненої російською агресією енергетичної кризи. Влада багатьох європейських міст уже пішла на деякі заходи, на кшталт відключення нічного підсвічування пам’яток і громадських будівель.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine