Супутники виявили стрімке танення льодовиків, а Airbus показав нову космічну станцію: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: астроном помітив лазери NASA над Японією; парфумер відтворив запах Місяця, а ми розповідаємо, чому вчені не попередили про «київський болід».

«Дайте забобонній людині науку, і вона перетворить її на забобони»

― Джордж Бернард Шоу

Супутник NASA впав у Сахарі

Старий супутник спостереження за Сонцем RHESSI (NASA), який звинувачували в тому, що це саме він налякав мешканців Києва ввечері 19 квітня, дійсно впав на Землю. Щоправда, українська ППО до цього непричетна. За повідомленнями Міністерства оборони США, сталося це в пустелі Сахара

Вхід в атмосферу відбувся о 2:21 ночі за київським часом десь над судансько-єгипетським кордоном Цю інформацію підтвердив астрофізик Джонатан Макдауел, який раніше спростував падіння RHESSI у Києві. Представники NASA повідомили, що більша частина уламків космічного апарата, ймовірно, згоріла в атмосфері, хоча очікується, що деякі з них все ж могли досягти земної поверхні. Але це малонаселений район, тож навряд чи хтось при цьому постраждав.

Starship вибухнув під час першого орбітального польоту

20 квітня компанія SpaceX здійснила довгоочікуване перше орбітальне випробування нової космічної транспортної системи Starship. Гігантській ракеті вдалося відірватися від стартового майданчика та розпочати набір висоти. На жаль, надалі вона вийшла з-під контролю, що призвело до її руйнування.

У момент зльоту на ступені Super Heavy працювали 27 із 33 двигунів Raptor. Через велику кількість непрацюючих двигунів, а також той факт, що вони розташовувалися в одній частині ступеня, ракета почала відхилятися від курсу. Після подолання позначки в 30 км її закрутило, а далі вона в прямому сенсі слова виконала кілька розворотів на 360° і в якийсь момент все ж вибухнула. Найімовірніше, її підірвала бортова автоматика, щоб уникнути ризиків, пов’язаних із падінням ракети, що втратила керування. Загалом політ тривав три хвилини.

Комфорт і штучна гравітація: Airbus представив заміну МКС

Європейський аерокосмічний гігант Airbus презентував власну концепцію космічної станції майбутнього, що буде більш просторою та комфортною. Багатоцільовий орбітальний модуль під назвою LOOP має три палуби, з’єднані загальним тунелем, який оточений вбудованою теплицею для вирощування рослин. Орбітальне середовище розраховане на екіпаж із чотирьох осіб, але може бути налаштоване для розміщення до восьми астронавтів, ідеться у заяві Airbus. Діаметр станції становитиме 8 м. У базовій конфігурації LOOP містить житлову палубу, науковий відсік і спеціальну центрифугу для створення штучної гравітації, завдяки якій космічні мандрівники зможуть відпочити від шкідливих умов невагомості. 

Парфумер відтворив запах Місяця: чим він пахне?

Щодня нас оточують різноманітні аромати: ранкова кава з запашним круасаном, весняний цвіт за вікном або просто приємні парфуми колеги по офісу. А чи замислювалися ви коли-небудь, як пахне Місяць? Французький «скульптор запахів» і науковий консультант Мішель Мойсефф заявив, що він відтворив запах нашого природного супутника на основі розповідей перших астронавтів, які ступили на його поверхню пів століття тому. «Місяць пахне відпрацьованим порохом. Саме такий запах відчув Базз Олдрін, коли зняв свій шолом у модулі на Місяці в 1969 році відразу після того, як покинув його поверхню», — написав Мойсефф.

Якщо технологія польоту в космос не стане дешевшою та доступнішою протягом наступних кількох десятиліть, більшість із нас не матиме можливості коли-небудь відчути запах Місяця. Але, на щастя, ми отримали нагоду оцінити імітацію цього запаху в Тулузі, Франція.

Над Японією помітили небесні лазери NASA

Японський астроном помітив на небі дивовижні зелені смуги світла, що пробивалися крізь хмарність. Куратор міського музею Хірацука й астроном-любитель Даїчі Фуджі за допомогою камер із детектором руху зареєстрував зелені пульсуючі лінії, що просвічували крізь хмарни. Порівнюючи свої таємничі кадри з орбітальними даними, він з’ясував, що зелені спалахи належать супутнику NASA Ice Cloud and Land Elevation Satellite 2 (ICESat-2), який пролетів над Японією тієї ночі. Американське космічне агентство згодом підтвердило, що зелені лазерні імпульси походять від їхнього супутника та вперше помічені з поверхні Землі.

Супутник, виведений на орбіту в 2018 році, використовує лазерне світло, щоб отримати точні вимірювання висоти окремих точок земної поверхні. Лазер спрацьовує 10 тисяч разів на секунду, випускаючи на Землю одночасно шість променів світла.

Фото тижня

NGC 1333
Галактична туманність NGC 1333 у сузір’ї Персея. Фото: NASA, ESA, STScI

Незабаром виповниться 33 роки з моменту введення в експлуатацію космічного телескопа Hubble. Щоб відзначити цю віху, вчені поділилися приголомшливим зображенням мальовничої туманності NGC 1333. На світлині видно жваві «зоряні ясла», де серед хмари пилу та газу активно формуються нові світила. Розташована ця туманність на відстані 960 світлових років від Сонця.

Цікава цифра: 372 млрд тонн води

Крига
Крига тане. Джерело: phys.org

Нещодавно міжнародна група вчених опублікувала дослідження стану криги в Гренландії й Антарктиці. Воно базувалося на більш ніж 50 супутникових оцінках, отриманих 17 орбітальними місіями. Їхньою обробкою займалися 65 фахівців, які працюють за програмами NASA та ESA. 99% світових запасів прісноводної криги зосереджено у Гренландії й Антарктиці. З 1992 по 1996 рік вони щорічно скорочувалися на 105 млрд тонн. При цьому дві третини втрат припадали на Антарктиду.

З 2017 по 2020 роки щорічні втрати складали вже 372 млрд тонн. Але дві третини з них припадають уже на Гренландію. Тобто за вказаний проміжок часу втрати криги не лише збільшилися втричі — змінилося також місце, де вони відбуваються. При цьому пришвидшення відчувається навіть у порівнянні з початком 2010-х років: льоду зараз тане на 20% більше.

Що почитати у вихідні

Болід 19 квітня 2023 року, зареєстрований камерами відеоспостереження в Києві та околицях

Яскраві спалахи, що вібувались у небі над Києвом увечері 19 квітня, на щастя, не були спричинені ворожою повітряною атакою. Вже через кілька годин стало зрозуміло, що їх «винуватцем» стало космічне тіло, яке увійшло до земної атмосфери, розігрілося при гальмуванні в ній до високих температур і вибухнуло. Редакція The Universe Space Tech пояснює, чому астрономи не попередили про «київський болід»

Європейське космічне агентство відправило в космос дослідницький апарат Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE). Головним його завданням буде докладне вивчення трьох із чотирьох найбільших супутників Юпітера. Найцікавіший із них — Європа, на якій під кригою існує океан рідкої води. Розповідаємо, що ж цікавого побачить JUICE на Європі. Також пропонуємо вам розібратися в аргументах, чому земляни досі не зустріли інопланетян і чи можна вважати людство єдиною розумною расою Чумацького Шляху.

Читайте у попередньому дайджесті: NASA презентувала «марсіанський будинок» для експериментів над людьми, а їжу для астронавтів замінять стравами з переробленого пластику: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine