Супутники показали колосальне виверження у Тихому океані

15 січня у Тихому океані відбулося виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, розташованого поблизу острівної держави Тонга. Воно стало одним із найпотужніших у цьому регіоні за останні 30 років.

Виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай «очима» супутника GOES-West. Джерело: NOAA

За даними геологічної служби Тонга, висота викинутого вулканом шлейфу з диму та попелу досягла 20 км. Восьмихвилинне виверження було таким потужним, що його звук чули навіть на Алясці, а спричинені ударною хвилею зміни атмосферного тиску були зафіксовані в Іспанії. Крім того, воно призвело до утворення цунамі, яке звалилося на Тонгу. Також повідомляється, що 1,2-метрова хвиля дісталася Японії, перевернувши кілька суден. На щастя, згідно з наявною інформацією, обійшлося без жертв.

Виверження вулкана Тонга: вид із космосу

З огляду на масштаб виверження, не дивно, що його зафіксувала низка космічних апаратів. Одні з найефектніших кадрів були зроблені японським метеосупутником Himawari-8, розташованим на геостаціонарній орбіті.

Іншим «очевидцем» події став супутник GOES-West, що належить Національному управлінню океанічних та атмосферних досліджень США. Представлена анімація охоплює першу годину виверження.

https://twitter.com/DanLindsey77/status/1482363129128374276

Наступна анімація також була складена зі знімків, зроблених супутником GOES-West із геостаціонарної орбіти. Вона демонструє як саме виверження вулкана, так і подальше поширення в атмосфері ударних хвиль та викинутого газу та попелу. Відео охоплює проміжок часу в 12 годин.

https://youtu.be/Uq4j05KvTRA

«Зниклий» острів

Варто зазначити, що Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай почав проявляти активність ще у грудні 2021 року. Знімки, зроблені апаратами компанії Planet, показують процес поступового «зникнення» невеликого острова, що розташовувався над вулканом. Перший кадр зазнімкували 7 січня 2022 року, другий — 14 січня, всього за кілька годин до колосального виверження.

Зважаючи на все, виверження повністю знищило острів. Про це говорять радарні зображення, отримані супутником проєкту Sentinel-1. Зроблений відразу після виверження вулкана знімок демонструє фактичне зникнення острова.

Радарні зображення вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай. Джерело: ESA

Нагадаємо, що раніше супутники показали наслідки руйнівного торнадо у США та виверження вулкана на Канарських островах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада