Спираючись на супутникові дані, вчені змогли провести велике дослідження стану криги у полюсів. Виявилося, що в останні кілька років вона тане набагато швидше, ніж у 1990-ті роки на навіть на початку минулого десятиліття.
Невтішні супутникові дані
Нещодавно міжнародна група вчених опублікувала дослідження стану криги в Гренландії та Антарктиці. Воно базувалося на більш як 50 супутникових оцінках, які були отримані від 17 орбітальних місій. Їхньою обробкою займалися 65 вчених, які працюють за програмами NASA та ESA.
«Нові цифри насправді досить катастрофічні, — сказала співавторка дослідження Рут Моттрам, кліматологиня з Данського метеорологічного інституту. — Ми втрачаємо все більше льоду з Гренландії». Однак зміни стосуються не лише найбільшого острова Землі.
Провідна авторка дослідження Інес Отосака, гляціологиня з університету Лідса у Сполученому Королівстві, сказала, що прискорена втрата крижаного покриву явно спричинена зміною клімату, зумовленою діяльністю людей.
Гренландія тане найшвидше
99 відсотків світових запасів прісноводної криги зосереджено у Гренландії та Антарктиці. З 1992 по 1996 рік вони щорічно скорочувалися на 105 млрд тонн. При цьому дві третини втрат припадали на Антарктиду.
З 2017 по 2020 роки щорічні втрати складали вже 372 млрд тонн. І дві третини з них припадають вже на Гренландію. Тобто за вказаний проміжок часу втрати криги не тільки збільшилися втричі. Змінилося також місце, де вони відбуваються. При цьому пришвидшення відчувається навіть у порівнянні з початком 2010-х років. Льоду зараз тане на 20 відсотків більше.
Супутникові дані про підвищення рівня океану
Пришвидшення танення криги може призвести до стрімкого зростання рівня Світового океану. Поки що через його величезні розміри ми цього не відчули. Уся крига, що розтанула з 1992 року, підвищила його тільки на 21 мм.
Однак вчені попереджають, що прискорення може призвести до того, що рівень води буде зростати все швидше і швидше. Дослідження показало, що з 1992 року Земля втратила 7,6 трлн тонн льоду з двох крижаних щитів. Цього достатньо, щоб вкрити цілі Сполучені Штати шаром води у 90 см або затопити Францію на майже 15 м.
Антарктида готує неприємний сюрприз
Вчені звертають увагу, що зараз ситуація в Антарктиді не така критична. З 2017 по 2020 рік вона втрачала близько 115 млрд тонн льоду на рік, що на 23 відсотки менше, ніж на початку десятиліття, але це все ще на 64 відсотки більше, ніж на початку 1990-х років.
Таке гальмування пов’язане з локальними погодними умовами на крижаному континенті, але воно не може тривати вічно. Антарктида ще здатна піднести нам неприємні сюрпризи. Наприклад, льодовик Туейтс може зруйнуватися та розтанути за лічені роки, й тоді рівень моря зростатиме надзвичайно сильно.
Підйом води на кілька десятків сантиметрів може здатися незначним. Однак насправді десятки мільйонів людей живуть на територіях із практично нульовою висотою відносно рівня моря. І такі зміни означатимуть для них переселення та катастрофічні економічні втрати.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine