NASA опублікувала пару супутникових знімків, зроблених з інтервалом 49 років. Вони демонструють помітне зменшення розміру льодовиків та крижаних полів у північно-західній частині Гренландії.
У 1972 році NASA запустила апарат ERTS-1, пізніше перейменований у Landsat 1. Він дав початок найдовшій в історії програмі з отримання супутникових зображень Землі, яка триває й донині.
3 вересня 1973 року Landsat 1 зазнімкував півострів у Гренландії, розташований на північ від бази ВПС США, Туле. 20 серпня 2022 року супутник Landsat 8 знову зазнімкував цей регіон. Світлини поділяє 49 років. Мало які супутникові зображення можуть похвалитися таким самим значним тимчасовим розривом.
При погляді на знімок Landsat 1 здається, що він зроблений у природних кольорах. Але насправді вони штучні. Якщо придивитися до зображення, на узбережжі можна побачити червону смужку, що відповідає нечисленній місцевій рослинності. Що стосується знімка Landsat 8, то він відповідає тому, що побачило б людське око.
Порівняння знімків Landsat дозволяє легко помітити зміни у крижаному покриві Гренландії за останні 49 років. Де-не-де льодовики відступили, десь зменшилися, а десь відокремилися від основного масиву. Також можна звернути увагу на те, що на знімку Landsat 8 краї крижаних шапок та льодовиків загалом здаються набагато сірішими, ніж у 1973 році. Це пов’язано з тим, що теплим літом 2022 року розтанула більша частина яскраво-білого снігового покриву, оголивши темніший та брудніший лід.
Порівняння супутникових знімків регіону було зроблене в рамках дослідження, спрямованого на оцінку швидкості втрати крижаного покриву Гренландії. Воно показало, що на відносно невеликі та відокремлені від основного крижаного щита периферійні льодовики (4% від покритої льодом території острова), припадає 11% від загальних втрат льоду. За підрахунками вчених, зараз периферійні льодовики на північному заході Гренландії втрачають від 3,5 до 7 гігатонн льоду на рік. Це більше, ніж на південному сході та південному заході острова, але значно менше, ніж на півночі, де рівень втрат становить 26 гігатонн на рік.
Нагадаємо, що минулого року супутники зазнімкували пиловий шторм у Гренландії.
За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov
Тільки цікаві новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine