Льодовики Гренландії тануть швидше, ніж передбачалося

У недавньому випуску журналу Nature було опубліковано статтю, присвячену стану крижаного щита Гренландії. Її написав колектив із 89 учених, які працювали спільно з NASA та ESA. Дослідники об’єднали результати безлічі різних обстежень острова, виконаних за останні чверть століття, і дійшли невтішного висновку: швидкість танення найбільшого сухопутного льодовика Північної півкулі значно вища, ніж вважалося раніше.

Загалом у період з 1992 по 2018 р. Гренландія втратила 3,8 трлн тонн льоду. Це вже спричинило підвищення рівня Світового океану на 10,6 мм. Максимальні темпи втрат спостерігалися у 2011 р. Тоді гренландський крижаний щит схуд на 335 млрд тонн. З того часу швидкість танення льодовиків трохи знизилася. У 2018 р. острів втратив 238 млрд тонн льоду. Втім, на думку вчених, з великою ймовірністю вже цього року через дуже тепле літо ми знову побачимо рекордні показники. Для порівняння: на початку 1990-х льодовики Гренландії в середньому щороку втрачали по 33 млрд тонн льоду.

За словами дослідників, нині темпи втрат льоду перевершують навіть найпесимістичніші прогнози, зроблені кілька років тому. При збереженні нинішньої тенденції танення льодовиків острова призведе до підвищення рівня світового океану на 7-13 см до кінця поточного сторіччя.

Гренландія із космосу. Джерело: USGS

На жаль, крім Гренландії, під загрозою знаходиться крижаний щит західної Антарктиди. Він також швидко руйнується. Згідно з недавніми оцінками, його танення призведе до підвищення рівня моря до 2100 р. ще на 60 см. Згідно з загальним правилом, кожен сантиметр підйому рівня Світового океану наражає на ризик повеней додатково шість мільйонів людей. Таким чином, танення льодовиків Гренландії та Антарктиди може призвести до того, що вже через 80 років близько 400 млн жителів нашої планети страждатимуть від наслідків затоплення суші, а деякі держави — на кшталт Мальдівських островів — просто підуть під воду.

За матеріалами: http://www.esa.int

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна