Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Китай побудував найбільший сонячний радіотелескоп; британці випустять смартфон для прямого зв’язку через супутник, а ми розповідаємо, чому знання є єдиним ресурсом, що має значення.
«Мільйони бачили, як упало яблуко, Ньютон був єдиним, хто запитав: чому?»
― Бернард М. Барух
Британська компанія випустить смартфон, здатний напряму зв’язуватися з супутниками
Британська компанія Bullitt обіцяє на початку 2023 року випустити смартфон, який зможе напряму під’єднуватися до супутників на орбіті без зовнішньої антени. Це дасть змогу обмінюватися текстовими повідомленнями незалежно від того, чи працюють наземні передавачі. Крім того, їм буде доступна служба екстреного виклику допомоги. Останні 18 місяців Bullitt разом із MediaTek працювала над створенням чипа для забезпечення такого зв’язку і, нарешті, завершила його розробку.
Китай завершив будівництво найбільшого сонячного радіотелескопа
КНР завершила будівництво радіотелескопа DSRT (Daocheng Solar Radio Telescope). На сьогодні він є найбільшим спеціалізованим інструментом, призначеним для вивчення Сонця, що складається з 313 шестиметрових антен, розміщених у формі кола діаметром 3,14 км. Телескоп розташований на гірському плато у провінції Сичуань на південному заході Китаю. Його основним завданням є вивчення корональних викидів маси, спалахів, потоків заряджених частинок тощо. Він також використовуватиметься для оцінки впливу сонячної активності на Землю. Дані DSRT допоможуть збільшити точність прогнозів космічної погоди.
Коли згасне Сонце та загине Земля: в ESA дали відповідь
Проєкт ESA Star Mapping GAIA зазирнув у майбутнє Сонця. Людство живе у період, коли Сонце перебуває у своєму «середньому віці» — 4,57 млрд років. Однак у міру старіння його стабільність зміниться. Саме тут знадобляться найновіші дані місії GAIA (DR3). Згідно з висновками вчених, світило досягне своєї максимальної температури приблизно через 8 млрд років, а потім швидко почне охолоджуватись і збільшуватись у розмірах, щоб стати червоним гігантом приблизно через 10—11 млрд років. Потім воно згасне та перейде у стан слабкого білого карлика.
Яскравість і температура Сонця зростають на 10% приблизно за мільярд років. Хоча 10% можуть здатися незначними, вже через 2—3 мільярди років вони нагріють Землю достатньо, щоб зробити її непридатною для життя. Після цього наша планета фізично існуватиме, але її поверхня буде гарячою та мертвою.
США випробують супутники для відстежування стартів гіперзвукових ракет
Командування космічних операцій Сполучених Штатів Америки оголосило, що два проєкти супутників, які зможуть відстежувати запуски гіперзвукових ракет і дронів, уже пройшли перевірку. Один із них розробила компанія Millennium Space Systems, інший — Raytheon Intelligence & Space. За словами представників військових, розробники продемонстрували життєздатність конструкцій сенсорів, і тепер можна перейти від проєктування до будівництва демонстраційних апаратів. 2026 року їх виведуть на середню навколоземну орбіту, щоб продемонструвати можливість відстежування стартів гіперзвукових ракет.
SpaceX підвищила ціни користувачам Starlink в Україні
Ціна супутникового терміналу Starlink в Україні зросла майже вдвічі, згідно зі звітом Financial Times. Трапилося це внаслідок збільшення попиту на супутниковий інтернет від SpaceX і цілеспрямованих атак росії на електромережу країни, які спричинили збій комунікаційних мереж.
Вартість терміналів Starlink в Україні планують збільшити з 385 доларів до приблизно 700. Щомісячна підписка, необхідна для користування послугою, також здорожчає з 60 до 75 доларів починаючи з 29 грудня, згідно з електронними листами, які надіслала українським клієнтам компанія Starlink. Хоча це все ще дешевше, ніж початкова ставка 100 доларів, яка була знижена в серпні, щоб адаптуватися до умов місцевого ринку. Для порівняння: у США антена Starlink коштує 599 доларів разом зі щомісячною передплатою 110 доларів.
Фото тижня
Any time you fly to the Moon, it’s a celebration. Over the weekend, we put on a show for @NASA_Orion‘s purposeful passengers using our #Callisto tech demo! ????????@alexa99, party mode!
— Lockheed Martin Space (@LMSpace) November 28, 2022
Bonus: Sound on to hear the ambience of Orion’s interior as it travels in deep space. ???? pic.twitter.com/ZdEkZHuli8
Функція режиму вечірки є частиною демонстрації технології Callisto від Orion, яка включає вбудований голосовий помічник Amazon Alexa. Ця технологія допомагатиме майбутнім астронавтам використовувати голосові команди для полегшення та пришвидшення роботи на космічному кораблі. Режим вечірки є лише одним швидким запитом, якщо їм знадобиться відсвяткувати важливу подію, як-от прибуття на Місяць.
Цікава цифра: 432 194 км
Космічний корабель Orion (NASA) у межах місії Artemis I подолав більшу відстань від Землі, ніж будь-який інший транспортний засіб, призначений для астронавтів. Наразі Orion без екіпажу виконує політ в автоматичному режимі. Він подолав рекордну дистанцію та 28 листопада перебував на відстані 432 194 км. Попередній рекорд належав кораблю Apollo 13, що віддалився від рідної планети на 400 171 км.
Що почитати у вихідні
Економіка знань — це економіка, в якій знання відіграють найважливішу роль. Їх виробництво стає рушійною силою розвитку країни та суспільства, ринковим продуктом, який можна продати й отримати прибуток. Працює така схема лише в тих державах, де з’являється культ знань, а їхні громадяни готові постійно вчитись і розвиватися. Детальніше читайте у статті «Що таке економіка знань».
Читайте у попередньому дайджесті: Ракета Falcon 9 не повернулася на Землю, а ESA отримає рекордний бюджет: дайджест новин
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine