Ще не відбулася висадка астронавтів на Місяці у межах нового проєкту Artemis, як керівник NASA Білл Нельсон уже турбується про воду на нашому природному супутнику. Зокрема, його хвилює, що Китай може першим дістатися до цінної для міжнародної спільноти води на Місяці.
«Я думаю, що Сполучені Штати будуть першими на Місяці. Але найбільше мене хвилює те, що Китай буде ділити з нами південний полюс — де, на нашу думку, є поклади води у вигляді льоду», — сказав Нельсон іспанській газеті El País, коли його запитали про перегони між США та Китаєм щодо природного супутника Землі.
«Вода важлива, оскільки складається з кисню та водню. Кисень ми будемо використовувати для дихання, а водень — для ракетного палива. Ми хочемо зберегти ці потенційні резерви для міжнародної спільноти та запобігти Китаю прийти й сказати, що ця вода належить їм, як вони вже зробили з островами Спратлі», — додав він.
Тут є багато речей, у яких треба розібратися, включаючи те, що США історично також вважали різні острівні країни своїми. Але вода на Місяці — це дещо інше. Але якщо США першими дістануться до цієї води, то, ймовірно, не поділять її з Китаєм.
Угоди Артеміди
Нельсон говорив про воду на Місяці в контексті Угод Артеміди від 1967 року — міжнародного договору співпраці у цивільних дослідженнях та використанні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях. Наразі понад двадцять країн підписали цей договір. Однак Китай не входить до цієї когорти, попри те, що планує висадити астронавтів на Місяці у цьому десятилітті.
«Це принципи здорового глузду, такі як мирне використання космосу, спільна допомога одне одному в часи небезпеки. Договір виключає можливість того, що хтось може досягти Місяця і заявити про власну територію, що перешкоджатиме іншим отримати до неї доступ», — розповів Нельсон El País.
Відносини між США та Китаєм справді складні. І змагання між цими країнами в космосі, безсумнівно, вже розпочались. Але реальність полягає в тому, що якщо на Місяці й існує якесь корисне водне джерело, то його вистачить усім, і навіть залишиться. Адже, згідно з недавніми дослідженнями, на Місяці виявили мільярди тонн води.
Раніше ми повідомляли про те, як на Місяці знайшли «сонячну воду».
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine