Сьогодні вночі відбудеться протистояння найдальшої планети Сонячної системи

Послідовність опозицій планет-гігантів, яку минулого місяця розпочав Сатурн, тепер продовжує Нептун. 17 вересня найдальша від Сонця планета опиниться поблизу «протисонячної» точки небесної сфери, розташваній у протилежному напрямку від нашого світила. Приблизно в той же час вона наблизиться до Землі на мінімально можливу цього року відстань.

Нинішнє протистояння Нептуну відбудеться, коли він знаходитиметься у 55° від перигелію — точки його максимального наближення до Сонця. Хоч ексцентриситет нептуніанської орбіти дорівнює 0,0087, тобто є одним із найменших у Сонячній системі, сама його орбіта має величезні розміри. Через це різниця між перигелійною та афелійною відстанню планети складає 0,52 а.о. (77 млн км) — більше половини середнього радіусу земної орбіти, який, нагадаємо, дорівнює 149,6 млн км і прийнятий у якості базової астрономічної одиниці.

Зображення Нептуну, отримане космічним телескопом Hubble у вересні 2018 року

Але у відносних величинах це все одно небагато, тому «перигелійні» опозиції Нептуну з точки зору наземних спостерігачів мало відрізняються від «афелійних». Видимий блиск планети під час них сягає 7,8 зоряної величини — це означає, що її неважко помітити навіть у невеликий бінокль із діаметром обєктиву 30 мм. Але для того, щоб роздвитися її диск, потрібно мати значно потужніший інструмент зі збільшенням понад 100 крат. Таке ефективне збільшення забезпечують телескопи з апертурою не менше 80 мм.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Відрізок умовної прямої між центрами Сонця та його супутника називається радіус-вектором. У випадку Нептуну його середня довжина становить 30,07 а.о. (4,5 млрд км). Чим далі планета від нашого світила, тим повільніше вона обертається навкого нього, й тим менше часу потрібно Землі, щоб «наздогнати» її радіус-вектор. Тому інтервали між послідовними нептуніанським опозиціями (так званий синодичний період) у середньому складають 367 з половиною діб — найкоротші серед усіх планет Сонячної системи. Кожного наступного року протистояння Нептуну відбувається на 1-2 дні пізніше, і лише через 165 років, після завершення повного оберту планети навколо Сонця відносно зірок, воно знову потрапляє на ту саму дату.

Цього року в ніч протистояння Нептун перебуватиме на небі майже точно на одній прямій між зіркою φ Водолія та яскравим Юпітером — приблизно у 6° від першої та в 11° від другого. На широті Києва він підійматиметься над горизонтом на 36°. Сприятливі умови для спостережень найдальшої планети збережуться до кінця осені. В інструменти з апертурою понад 30 см на чистому небі в безмісячні ночі та за умов відсутності штучної засвітки можна спробувати знайти найбільший нептуніанський супутник Тритон як слабку зірочку 13-ї величини.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів