Складання китайської орбітальної станції завершене

31 жовтня з китайського космодрому Веньчан відбувся пуск ракети «Чанчжен-5B». На її борту був лабораторний модуль «Ментянь». Загалом через 13 годин після запуску він успішно стикувався з орбітальною станцією «Тяньгун». Отже, Китай завершив складання свого космічного форпосту.

Призначення модуля «Ментянь»

Лабораторний модуль «Ментянь» має довжину 17,9 м, діаметр 4,2 м та об’єм внутрішнього простору 110 м³. Його маса складає 22 тонни. Модуль призначений для проведення широкого спектра наукових експериментів від досліджень у сфері фундаментальної фізики до дослідів із метою вивчення поведінки рідини та вогню в невагомості. «Ментянь» оснащений власним повітряним шлюзом та маніпулятором для його автоматичного перестикування між стиковими вузлами станції. Також модуль має допоміжну 5-метрову роборуку.

Орбітальна станція «Тяньгун» в уявленні художника. Джерело: CNSA

«Ментянь» став третім елементом орбітальної станції «Тяньгун» після базового модуля та лабораторного модуля «Веньтян». Наразі її маса становить понад 65 тонн. Станція розрахована на постійне перебування трьох тайконавтів і може забезпечити присутність шести осіб на час «перезмінки» екіпажів.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Успішне стикування «Ментянь» ознаменувало завершення будівництва базової конфігурації станції «Тяньгун». Китайське національне космічне управління припускає, що в майбутньому до неї можуть бути додані нові наукові модулі. Також варто зазначити, що наприкінці наступного року Китай планує запустити космічний телескоп «Сюньтянь». Хоча він і не є частиною «Тяньгун», орбітальна обсерваторія час від часу стикуватиметься зі станцією для технічного обслуговування.

Доля першого ступеня «Чанчжен-5B»

Як і у випадку з попередніми місіями зі складання «Тяньгун», після запуску «Ментянь» на орбіті залишився відпрацьований перший ступінь ракети «Чанчжен-5B». Його маса становить майже 21 тонну, що можна порівняти з масою радянської орбітальної станції «Салют-7». Ступінь перебуває на низькій навколоземній орбіті й уже найближчими днями увійде в атмосферу.

Пуск ракети «Чанчжен-5В». Джерело: Weibo.com

Де і коли саме відбудеться ця подія, поки що невідомо. Можна лише стверджувати, що уламки ступеня впадуть десь між 41° північної широти й 41° південної широти. Отже, це можна порівняти зі своєрідною «російською рулеткою». NASA та уряди низки країн неодноразово критикували китайську владу за відсутність зусиль щодо активного зведення з орбіти та затоплення у безпечних районах ступенів своїх ракет. Однак ті поки не демонструють готовності піти назустріч у цьому питанні.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів