Швидкість черепахи: навколо астероїда Діморф помічені повільні валуни

Завдяки приголомшливим спостереженням космічного телескопа Hubble вчені продовжують дивуватися місії NASA DART. Цього разу стало помітно рій валунів, які утворилися навколо астероїда.

Діморф
Яскраво-білий об’єкт внизу ліворуч це Діморф із синім пиловим хвостом, що тягнеться по діагоналі вгорі праворуч. Скупчення синіх точок, позначених білими колами, це валуни, що оточують астероїд. Фото: NASA, ESA, David Jewitt (UCLA); Alyssa Pagan (STScI)

У вересні минулого року NASA запустила космічний апарат прямо в астероїд. Він був навмисно знищений кінетичним зіткненням. Але ця жертва апарата DART, що розшифровується як Double Asteroid Redirection Test, мала дуже важливу мету: це був перший крок NASA у розробці амбітної системи планетарної оборони.

Мета DART полягала в тому, щоб з’ясувати, чи змінить удар по невеликому астероїду на ім’я Діморф його орбіту навколо більшого астероїда Дідим. Місія виявилась успішною. З того часу ми дізналися чимало про зіткнення космічних тіл і про те, як саме може працювати футуристичний механізм захисту Землі у майбутньому.

Інформація «з потойбіччя»

20 липня NASA оголосила, що DART знову надав нам цікаву інформацію «з потойбіччя». Використовуючи потужну оптику космічного телескопа Hubble, астрономи виявили, що при зіткненні зонда з Діморфом, яке відбулося на швидкості близько 22 530 км/год, утворився рій валунів. Цілком можливо, каже агенція, що ці уламки походять від самого астероїда-мішені.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Ми вперше бачимо, що відбувається, коли стається зіткнення з астероїдом. Видно матеріал, який вилетів з астероїда. Коли пил розсіявся, ми змогли помітити більші уламки у вигляді великих валунів. Ці валуни є одними з найслабших об’єктів, які ми коли-небудь могли розгледіти в нашій Сонячній системі», — пояснив Девід Джуїтт, планетолог з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, який займається аналізом місії DART.

Астероїд Дідим та апарат DART в уявленні художника. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL

Згідно із заявою NASA, викид валунів міг бути спричинений або так званим шлейфом викиду, що утворився в результаті зіткнення, або сейсмічною хвилею, яка струсила їх з поверхні. Це схоже на те, якщо вдарити молотком по пухкій кам’янистій поверхні, внаслідок чого дрібні камені вільно розлетяться по всій поверхні.

Зі швидкістю черепахи

Щодо самих валунів, то Джуїтт і його колеги виявили 37 навколоастероїдних каменів розміром від 0,9 м до 6,7 м у діаметрі й загальною масою близько 0,1% від маси астероїда. Ці об’єкти, як виявилося, віддаляються від свого джерела зі швидкістю трохи більш як 0,8 км/год, що NASA порівнює зі швидкістю пересування гігантської черепахи.

Раніше ми повідомляли про те, як телескоп зазнімкував хвіст астероїда Діморф.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів