Що варто знати про океани Землі

Якщо дивитися на Землю з космосу, то головною її особливістю як планети Сонячної системи виявиться наявність океанів, які вкривають понад 70 % її поверхні. На сьогодні вона є єдиним небесним тілом, про яке абсолютно точно відомо, що на її поверхні вода присутня в рідкому стані й у такій величезній кількості. Тож ми вирішили нагадати деякі важливі речі про найбільші водойми нашого світу.

Океани Землі
Океани Землі

1. Скільки на Землі океанів?

Питання про те, скільки на Землі океанів, стосується скоріше традицій, ніж якихось реальних фізичних параметрів. Якби нашу планету спостерігали астрономи з якоїсь іншої цивілізації, то вони б резонно зауважили, що у нас є один Світовий океан, який є частиною більшої системи — планетарної гідросфери.

Однак через традиції люди цей Світовий океан ділять на кілька частин. Найпопулярніший варіант — в якому океанів чотири: Атлантичний, Тихий, Індійський та Північний Льодовитий.

Однак поруч із ним існує і класифікація, в якій океанів аж п’ять. Крім чотирьох вищеназваних, виокремлюють ще й Південний, обмежений крайніми точками Південної Америки, Африки та Австралії, а також узбережжям Антарктиди. Ще можна вважати Північний Льодовитий океан частиною Атлантичного, і тоді виявиться, що їх усього три.

2. Яка найбільша глибина океану?

Найглибшою точкою Світового океану є Безодня Челленджера, розташована у Маріанському жолобі. Її глибина складає 11 034 м. Вона ж є найглибшою западиною Тихого океану. Проте в трьох чи чотирьох інших є свої найглибші місця.

Для Атлантичного океану таким місцем є жолоб Пуерто-Рико, поруч із Карибським морем. Глибина тут сягає 8742 м. Для Індійського океану це — Зондський жолоб із глибиною до 7729 м, для Північного Льодовитого — Гренландське море із глибиною 5527 м. Якщо ж окремо виділяти Південний океан, то найбільшої глибини він сягає у Південно-Сандвичівому жолобі — 8264 м.

3. Чого ще люди не знають про океан?

Попри те, що люди тисячоліттями досліджують Світовий океан, він досі залишається найбільш невивченою частиною нашої планети. Наприклад, тільки у другій половині ХІХ століття стало відомо про існування найбільшої на Землі гірської системи — серединно-океанічних хребтів, що здіймаються там, де під водою стикаються літосферні плити.

Повною мірою її масштаби були усвідомлені тільки в середині XX століття. Проте навіть після цього дно океанів Землі залишається менш дослідженим, ніж поверхня Місяця. Люди опускалися лише в деякі найглибші точки та на дно морів. Решта ж досліджена виключно за допомогою ехолота.

4. Як океан впливає на клімат Землі?

Океан — найбільший фактор, який визначає клімат нашої планети. Гігантський резервуар води сприймає, накопичує і віддає навколишньому простору енергію Сонця. А завдяки тому, що у ньому існують течії, він також транспортує її з однієї точки поверхні до іншої.

При цьому теплова енергія океану може також переходити в атмосферу разом із водою, що випаровується з його поверхні. Над океанами формуються циклони та урагани, які потім сунуть на сушу. Саме наявністю морських і пов’язаних з океаном повітряних течій визначається клімат прибережних територій.

Уся разом ця система надзвичайно складна для розуміння, і вчені все ще розбираються, як вона працює. Проте вже зараз зрозуміло, що океан може як гальмувати, так і підсилювати кліматичні зміни, викликані діяльністю людини.

5. Як змінюється рівень океану?

Усі висоти на Землі визначаються відносно рівня моря. Однак сам цей рівень може достатньо сильно відрізнятися залежно від того, про яку саме частину океану йдеться, в який час доби та пору року робиться вимірювання.

І все ж люди впевнені, що рівень океану в останні десятиліття повільно зростає. Тільки протягом XIX століття він зріс на 17 см, і дослідження показують, що це — тільки початок. Бо до 2100 року він може піднятися на 0,5, а то й на усі 2 м. Причиною цього є танення льодовиків, яке прискорюється через глобальне потепління і посилення парникового ефекту.

100 тисяч орбіт: Mars Odyssey відзначив ювілей незвичайним знімком гори Олімп
У США помер український винахідник Любомир Романків
NASA планує вирощувати станції на Місяці та Марсі з грибів
Космічний шрам: супутник зазнімкував знаменитий кратер в Аризоні
Ширше за Starship: Gravitics будує надважкі ракети із вдвічі більшим діаметром корпусу
Фосфати у зразках астероїда Бенну вказують на його міжзоряність
Зруйнований російський супутник змусив астронавтів МКС терміново сховатися від уламків
Подарунок на день народження: телескоп Gemini North зазнімкував галактику з зоряними феєрверками
Приголомшлива подорож крізь Стовпи Творіння тривимірною візуалізацією від NASA: відео
Хмара уламків: російський супутник вибухнув на орбіті