Аерокосмічна адміністрація опублікувала нову світлину Крабоподібної туманності. За словами агенції, ця туманність є одним із добре відомих, а також таємничих астрономічних об’єктів нашого нічного неба. Яскравий космічний об’єкт розташований на відстані 6500 світлових років від нас у сузір’ї Тельця. Світлина Крабоподібної туманності була зроблена за допомогою рентгенівського поляриметричного дослідника NASA (IXPE), який був запущений 9 грудня 2021 року.
У центрі туманності є пульсар, діаметром приблизно з місто Київ, але масою двох наших Сонць. «Хаотичне безладдя газів, ударних хвиль, магнітних полів і високоенергетичного світла та частинок, що надходять від обертового пульсара, разом називають пульсарною вітровою туманністю, — пояснили в NASA.
Що робить цей образ історичним?
Вперше Крабоподібну туманність дослідили з космосу за допомогою ракети-зонда в 1971 році. Тоді вчені отримали наукові дані на стрічковому самописі — пристрої, що друкує отримані сигнали на папері. Для цього проєкту астроном Мартін Вайскопф і його колеги провели аналіз даних, вимірюючи відстань між сигналами за допомогою лінійки та олівця.
Лише через кілька десятиліть астроном запропонував створити супутник із «потужними інструментами», які допомогли б зібрати більш детальні вимірювання Крабоподібної туманності та інших загадкових космічних об’єктів. Це призвело до створення IXPE. Тепер, через 50 років, вчені нарешті отримали детальну карту магнітного поля Крабоподібної туманності.
Справжнє видовище з прихованими таємницями
Однак екстремальні умови, які призвели до утворення цього «химерного середовища», до кінця не вивчені. «Крабоподібна туманність є одним із найбільш вивчених високоенергетичних астрофізичних об’єктів у небі. Але все одно ми не знаємо усіх її секретів. За останні 50 років кожен великий телескоп вдивлявся у Крабоподібну туманність, щоб краще зрозуміти цей таємничий залишок наднової», — йдеться у заяві NASA.
Світлина туманності є справжнім видовищем. Але за отриманою дивовижною фотографією вчені насправді хотіли дізнатися більше про магнітне поле Крабоподібної туманності. За даними NASA, отримана карта розповіла більше про його внутрішню структуру, ніж будь-коли раніше. Дослідники помітили, що магнітне поле Крабоподібної туманності нагадує туманність Пульсара Вітрил, яка має форму бублика. Однак вони були здивовані тим, що частини турбулентності магнітного поля більш неоднорідні та асиметричні, ніж очікувалося.
«Нам надзвичайно цікаво, що ми можемо дізнатися щось нове про цю систему, дивлячись крізь «поляризовані лінзи» IXPE», — сказала Мікела Негро, науковиця NASA та співавторка дослідження.
Раніше ми повідомляли про те, як астрономи виявили лазерне випромінювання у туманності Мураха.
За матеріалами Wionews.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine