Сегменти дзеркала найбільшого у світі телескопа доставили в Чилі

Будівництво Надзвичайно Великого телескопа (ELT) досягло важливої позначки. У Чилі було доставлено перші 18 фрагментів його головного дзеркала. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті Європейської південної обсерваторії.

Доставлені в Чилі перші фрагменти дзеркала ELT. Джерело: ESO/A. Centeio

Зведення ELT почалося 2019 року. Він стане найбільшим наземним астрономічним інструментом на Землі, що веде дослідження в оптичному діапазоні. Його центральним компонентом є гігантський купол, що обертається, висотою 80 м і масою 6100 тонн. Усередині нього буде розташоване 39-метрове дзеркало, завдяки якому ELT зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, і в 13 разів більше, ніж найбільші чинні оптичні телескопи.

Оскільки виготовлення такого великого дзеркала у вигляді єдиного цілого неможливе, воно буде зібрано з 798 окремих гексагональних елементів. Їхнє виробництво ведеться в Європі, у процесі беруть участь компанії з різних країн. Самі сегменти були виготовлені німецькою фірмою SCHOTT, а потім їх доставили для полірування в Safran Reosc у Франції. Компанії вдалося домогтися того, що нерівності дзеркал становлять менше ніж 10 нанометрів (менше ніж одна тисячна ширини людської волосини). Щоб досягти такого рівня, Safran Reosc використовувала метод іонно-променевої обробки, під час якої пучок іонів «прочісує» поверхню дзеркала і видаляє нерівності, атом за атомом.

Поки що в Чилі доставлено тільки 18 сегментів дзеркала, але це тільки початок. 1 листопада 2023 року з виробничої лінії зійшов уже 100-й сегмент. Наразі Safran Reosc досягла темпів виробництва, що перевищує чотири сегменти на тиждень, а вже найближчим часом очікується вихід на рівень п’яти сегментів на тиждень.

Цього року будівництво ELT перевищило позначку в 50% готовності. Очікується, що телескоп побачить своє перше світло у 2028 році.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine