Європейська південна обсерваторія продовжує будувати найбільший телескоп у світі — Надзвичайно великий телескоп (ELT). Будівництво телескопа розпочалося 2014 року на вершині гори Серро-Армазонес, що в чилійській пустелі Атакама.

ESO щойно оголосило, що прогрес у будівництві перетнув позначку 50%. Решта робіт займе ще п’ять років. Коли 2028 року телескоп буде остаточно введений в експлуатацію, його головне 39-метрове дзеркало складатиметься з 798 гексагональних сегментів, що зробить його найбільшим телескопом у світі для спостереження у видимому та інфрачервоному діапазонах. Новий телескоп має допомогти відповісти на деякі з невирішених питань про наш Всесвіт, як утворилися перші зорі й галактики, та, можливо, навіть зможе робити прямі знімки позасонячних планет.
«Досягти 50% завершення будівництва — це неабиякий подвиг, враховуючи виклики, притаманні великим, складним проєктам. Я надзвичайно пишаюся тим, що ELT досягла цієї віхи», — сказав генеральний директор ESO Ксав’єр Барконс у пресрелізі ESO.
ELT збиратиме у 100 млн разів більше світла, ніж людське око, та в 13 разів більше світла, ніж найбільші оптичні телескопи. Він зможе коригувати атмосферні спотворення за допомогою адаптивної оптики й, що особливо важливо, адаптивного гнучкого дзеркала, яке змінюватиме свою форму тисячу разів на секунду, щоб коригувати спотворення, спричинені турбулентністю повітря. Телескоп також матиме вторинне дзеркало діаметром 4,2 м та чотири наукові інструменти.
Дзеркала та інші компоненти телескопа виготовляють європейські компанії. ESO повідомило, що всі інші системи, необхідні для завершення ELT, в тому числі система управління й обладнання, необхідне для складання і введення в експлуатацію телескопа, також добре просуваються в розробці або виробництві.
Крім того, всі чотири перші наукові інструменти перебувають на завершальній стадії проєктування, а деякі з них ось-ось почнуть виготовлятися, і більша частина допоміжної інфраструктури для ELT вже створена на Серро-Армазонесі або поблизу нього.

ESO очікує, що завершення решти 50% проєкту займе набагато менше часу, ніж будівництво першої половини ELT. Коли почалося будівництво, дизайн все ще допрацьовувався, а інші частини телескопа мали пройти випробування. Крім того, вплинула пандемія COVID-19, коли майданчик був закритий на кілька місяців, а виробництво багатьох компонентів телескопа зазнало затримок.
Раніше ми повідомляли про те, як супутник зазнімкував місце будівництва Надзвичайно великого телескопа.
За матеріалами ESO.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine