21 липня 2022 року італійка Саманта Крістофоретті стала першою європейською астронавткою, яка вийшла за межі Міжнародної космічної станції. Разом із Крістофоретті у відкритий космос вийшов космонавт Олег Артем’єв. Вихід за межі МКС розпочався близько 18:00 за київським часом. Пара проведе різноманітні роботи у відкритому космосі приблизно 6,5 годин на висоті понад 400 км над Землею.
Скандал із роботизованим маніпулятором
Цього разу серед завдань — робота з європейським маніпулятором, який тиждень тому опинився втягнутим у міжнародний скандал через війну росії в Україні. На початку минулого тижня російське агентство «роскосмос» погрожувало Європейському космічному агентству розірвати співпрацю через відмову від спільної місії на Марс. Тому «роскосмос» перейшов до шантажу: космонавтам на МКС заборонили використовувати європейську руку-маніпулятор ERA, встановлену на російському модулі «Наука». Останній відомий тим, що минулого року після стикування ледь не відправив станцію у некерований політ. Неможливість використовувати європейський маніпулятор поставила під сумнів майбутній вихід у відкритий космос.
Але після звільнення одіозного дмітрія рогозіна з посади керівника «роскосмосу» минулої п’ятниці Вашингтон і москва заявили, що відновлять спільні польоти на МКС. Тому запланований вихід у відкритий космос відбувся. Пара продовжила роботу над налаштуванням роботизованого маніпулятора, який був відправлений на МКС та встановлений у липні 2021 року після численних затримок.
Watch a Russian cosmonaut and 1st European female spacewalker work outside the International Space Station today https://t.co/9IPu9q3CQ9 pic.twitter.com/D54virxteE
— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 21, 2022
11-метровий робот є одним із трьох на МКС, але європейський маніпулятор єдиний, який може досягти російського сегмента станції. Після повного налаштування роботизована рука виконуватиме численні завдання і нею можна буде керувати зсередини чи ззовні космічної станції, або навіть дистанційно із Землі.
Біографія Саманти Крістофоретті
Саманта Крістофоретті закінчила Мюнхенський технічний університет та отримала ступінь магістра у галузі машинобудування. Вона спеціалізується на аерокосмічних двигунах і захистила дисертацію з твердого ракетного палива. Майбутня астронавтка приєдналася до ВПС Італії 2001-го. Чотири роки потому пройшла спільну програму підготовки пілотів реактивних літаків НАТО на базі ВПС Шеппард в США, де в 2006-му здобула спеціальність пілота-винищувача.
Після відбору для підготовки астронавтів 2009 року Крістофоретті вперше здійснила політ у космос у 2015-му, пробувши на борту МКС протягом 200 днів. Її друга місія, яка розпочалася у квітні, включала політ на борту капсули Crew Dragon компанії SpaceX для шестимісячного перебування на МКС.
Нагадаємо, що раніше Саманта Крістофоретті закосплеїла Сандру Буллок з «Гравітації».
За матеріалами Phys
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine