Розкрито феномен «Великого затемнення» Бетельгейзе 2020 року

Сузір’я Оріона — одне з найупізнаваніших на нічному небі. На його «лівому плечі» розташована не менш знаменита зірка Бетельгейзе — червоний надгігант, від якого нас відділяє 550 світлових років. Він має радіус 617 млн км, тобто якби ця зірка була на місці Сонця, то поглинула б орбіту Марса.

Закрита пиловою хмарою Бетельгейзе у виставі художника
Бетельгейзе, закрита пиловою хмарою, в уяві художника. Джерело: ESO, ESA/Hubble, M. Kornmesser

Бетельгейзе також змінна зоря, тобто світловий потік від неї не постійний. Але в даному випадку ця мінливість є напіврегулярною: пульсації світила тривають близько 400 днів.

У 2020 році зірка потьмяніла надзвичайно сильно: її візуальний блиск упалв на 1,6 зоряної величини Зменшення яскравості було нерівномірним і сильніше торкнулося південної півкулі Бетельгейзе. Ця подія отримала назву «Велике затемнення» та породила різні теорії, серед яких — виникнення зоряних плям або пилових хмар.

Велике затемнення розглядається у статті, опублікованій у журналі Astronomy and Astrophysics. Дослідники використали 15-річні дані телескопа STELLA, щоб вивчити фотосферу Бетельгейзе в неймовірних деталях, ідентифікувавши п’ять її шарів. Вчені змогли отримати цінну інформацію про радіальні пульсації, ударні хвилі та про те, як вони проходять крізь фотосферні шари.

Знімки Бетельгейзе, отримані до, під час і після великого потемніння. Джерело: ESO/J. Drevon et al.
Знімки Бетельгейзе, отримані до, під час і після «великого затемнення». Джерело: ESO/J.Drevon et al.

Аналіз показав, що варіації у внутрішньому шарі фотосфери, відомому як C1, відповідали часовим масштабам візуальних змін. Ударні хвилі, що проходили крізь ці шари, також, як виявилось, у цілому відповідали змінам яскравості.

Щодо «Великого затемнення» 2020 року, дані показали дві потужні ударні хвилі у фотосфері. Перша з них, імовірно, була причиною великого відтоку матеріалу, який спричинив падіння всіх шарів. Коли воно досягло максимальної швидкості, виникла друга, більш потужна ударна хвиля, що призвела до наступного відтоку речовини. Через величезну товщину різних шарів фотосфери ці події не відбулися в усіх них одночасно, і лише на початку 2022 року Бетельгейзе знову відновила свою яскравість.

Раніше ми повідомляли про те, як Бетельгейзе знову потьмяніла 12 грудня.

За матеріалами sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine