Росія може випробувати крилату ракету з ядерним двигуном: супутникові знімки

Супутникові знімки, надані компанією Planet Labs, показують дивну активність на аеродромах російської військової авіації на березі Північного Льодовитого океану. Це може свідчити про підготовку до запуску крилатої ракети з ядерним двигуном «Бурєвєстнік».

Літаки, які мають відповідати за пуском ракети «Бурєвєстнік»
Літаки, що мають відповідати за пуск ракети «Бурєвєстнік». Джерело: The New York Times

Активність на полярних аеродромах

Видання The New York Times повідомляє, що росія може найближчим часом випробувати (або вже випробувала) крилату ракету «Бурєвєстнік» із ядерним двигуном. При цьому журналісти посилаються на висновки Nuclear Threat Initiative та норвезької екологічної організації Bellona.

Джерелом висновків слугувала серія супутникових знімків, отриманих апаратами компанії Planet Labs. Перший із них датується ранком 20 вересня. На ньому зображена база російської стратегічної авіації, розташована за полярним колом. Видно, що над місцем, де перебуває один із бомбардувальників, підняли захист від негоди.

Також поряд — велика вантажівка з причепом, розмір якого відповідає розмірам «Бурєвєстніка». Крім того, навколо є ще кілька автомобілів. На знімках, зроблених того ж дня після полудня, помітно, що трейлер кудись зник. Однак на світлині, отриманій 28 вересня, він знову з’явився у тому самому місці.

Можливе місце запуску
Можливе місце пуску. Джерело: The New York Times

Що таке ракета «Бурєвєстнік»?

«Бурєвєстнік» — крилата ракета, тобто вона призначена для високошвидкісного аеродинамічного польоту на відстань у кілька тисяч кілометрів із боєголовкою на борту. На старті вона має довжину 12 м. Пуск здійснюється за допомогою твердопаливного розгінника, який потім від’єднується.

Далі до справи долучається ядерний повітряно-реактивний двигун. Він являє собою турбіну, яку обертає та нагріває до високих температур компактний ядерний реактор. Повітря, потрапляючи всередину, нагрівається та розганяється. Завдяки цьому виникає тяга. Відсутність на борту палива, яке витрачається, дозволяє ракеті летіти значно далі за аналоги, що працюють за звичною схемою.

У росії неодноразово вихвалялися, що «Бурєвєстнік» зможе пролетіти 22 тис. км, однак досі ця ракета не змогла подолати навіть 30. Деякі випробування завершилися невдало, а під час одного з них загинуло кілька людей, відповідальних за старт. Усе це супроводжується безпрецедентною секретністю, через яку сказати щось конкретне про ракету неможливо.

Вантажівка на авіабазі
Вантажівка на авіабазі. Джерело: The New York Times

Чи випробували росіяни ракету?

Незалежно від того, чи зможуть росіяни досягти заявленої дальності, яка дозволяє атакувати США, чи ні, на Заході дуже занепокоєні розробкою «Бурєвєстніка», який там позначають SSC-X-9 Skyfall. Ракета може нести як звичайні, так і ядерні боєголовки. Але не це хвилює фахівців найбільше.

Сама по собі ракета може використовуватись як брудна атомна бомба. В разі виникнення несправності у польоті вона здатна викликати значне радіоактивне забруднення території. Саме тому за її тестами уважно стежать, проте не можуть впевнено сказати навіть те, чи випробовувалася вона ще раз після останньої відомої аварії.

31 серпня росія оголосила повітряний простір над Баренцевим морем поряд з імовірним місцем пуску закритою зоною. Попередження діє до 6 жовтня. У будь-який момент у цей період ракета може (чи могла) бути випробувана. Два спеціалізованих спостережних літаки «Росатома» перебували на авіабазі принаймні до 26 вересня. Також повідомляється, що вильоти здійснювали американські розвідники.

За матеріалами www.nytimes.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine