Супутник побачив російські атомні бомбардувальники біля кордону з Норвегією

Супутник компанії Planet уже певий час спостерігає за збільшенням кількості стратегічної авіації на авіабазі Олєнья біля кордону з Норвегією. На знімках добре видно атомні бомбардувальники Ту-95 та Ту-160.

Російські атомні бомбардувальники
Російські стартегічні бомбардувальники у Олєньїй: жовтий — Ту-95, червоний — Ту-160. Джерело: Planet Labs

Атомні бомбардувальники за полярним колом

Норвезьке видання Faktisk опублікувало знімки російської авіабази Олєнья, зроблені супутником компанії Planet. Знімки датуються 7 жовтня 12:22 за київським часом і на них добре видно російські бомбардувальники, яких тут раніше не було.

На світлинах добре видно сім літаків Ту-160 ічотири Ту-95. На знімку, зробленому двома днями пізніше, добре помітно, що один із Ту-160 готується до зльоту. Ці літаки можуть розвивати швидкість 2200 км/год і долати відстань між росією та США, завдаючи ударів ракетами з ядерними боєголовками.

Перше повідомлення про них з’явилося ще 21 серпня, коли на знімках були помічені перші чотири Ту-160. 25 вересня до них приєдналися ще три Ту-95. Решта літаків з’явилася на авіабазі в останні дні вересня чи перші дні жовтня.

Ту-160 готується до зльоту
Ту-160 готується до зльоту. Джерело: Planet Labs

Чим пояснюється активність стратегічної авіації

Зазвичай і Ту-95, і Ту-160 базуються на авіабазі Енгельс під Саратовом. Безпосередньо в Олєньїй перебуває всього пара літаків. Експерти з норвезьких ВПС, які уважно слідкують за переміщеннями російської авіації, не виключають, що її активність може бути пов’язана з війною в Україні.

Навіть самі по собі атомні бомбардувальники, розміщені на кордоні з країною-членом НАТО, є елементом ядерного шантажу, який путін розпочав проти США та їхніх союзників у зв’язку з численними поразками у війні з Україною. Тож виключити, що ці літаки використають своє смертоносне озброєння проти міст Західної Європи та Північної Америки, не може ніхто.

Разом із тим поява стратегічної авіації в Олєньїй може одночасно бути пов’язана з війною в Україні й не означати безпосередньої ядерної загрози. Річ у тім, що саме за полярним колом розташований великий склад неядерних крилатих ракет, які росія застосовує в цій війні. І військові країни-агресора могли вирішити, що озброювати ними свою авіацію простіше прямо там — цевийде швидше та дешевше, ніж спочатку транспортувати їх залізницею в Енгельс.

Навчання, які можуть перерости у глобальну війну

Нарешті, експерти звертають увагу на те, що поява на півночі атомних бомбардувальників збіглася з заявою російських військових про початок масштабних навчань, які вони традиційно проводять восени з залученням не тільки авіації, але й сил свого Північного флоту.

Стратегічний бомбардувальник Ту-160
Стратегічний бомбардувальник Ту-160. Джерело: Forsvaret

Вони традиційно містять програму «Гром», у якій беруть участь саме стратегічні війська. Однак норвезькі військові не плекають ілюзій щодо того, що ці навчання мають виключно оборонний характер. Відомо, що у 2021 році росія перенесла навчання своєї стратегічної авіації на лютий 2022-го, всього за тиждень до початку повномасштабного вторгнення в Україну.

За матеріалами: www.faktisk.no

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі! 

Приєднуйтесь:https://t.me/ustmagazine