Російський військовий супутник «Космос-2560» зійшов з орбіти та згорів у земній атмосфері менш як за два місяці після його запуску. Про це повідомив астрофізик Джонатан Макдауелл, який спеціалізується на веденні пускової статистики та відстеженні об’єктів на навколоземній орбіті.
«Космос-2560» був запущений 15 жовтня 2022 року з військового космодрому Плесецьк легкою ракетою «Ангара-1.2». Він був єдиним вантажем на борту носія. Призначення апарата трималося в секреті, але на думку експертів, він був розвідувальним супутником класу «ЭМКА». Ці апарати є спрощеною версією супутників «Розбег».
Після запуску в «Роскосмосі» повідомили, що з апаратом встановлений та підтримується стійкий зв’язок, а його бортові системи працюють у штатному режимі. Проте, за словами Макдауелла, за весь час перебування на орбіті «Космос-2560» не виконав жодного маневру. В результаті, вже 10 грудня, він увійшов у земну атмосферу та згорів у небі над Тихим океаном у районі острова Гуам. Це сталося через два місяці після його запуску.
Отже, «Космос-2560» розділив долю двох своїх попередників «Космос-2555» та «Космос-2551». Після виходу на орбіту вони теж не виконали жодного маневру і згоріли в атмосфері відповідно через 19 та 41 день після запуску. Виходячи з цього, сам Макдауелл припустив, що відсутність маневрів може бути обумовлена не аваріями, а початковим дизайном апаратів — хоча, за його ж власними словами, це дуже дивно.
Однак, проти цього припущення свідчить той факт, що перший апарат серії «Космос-2525» провів на орбіті три роки й активно маневрував, щоб утримувати необхідну для знімання висоту. Відсутність рухової установки фактично робить супутник-шпигун одноразовим, обмежуючи його існування кількома тижнями. У зв’язку з цим найбільш імовірне пояснення все ж таки полягає в тому, що всі три апарати загинули через якийсь серійний брак, який не дозволив їм використовувати двигуни.
Але навіть якщо так і було задумано, і росія дійсно перейшла до використання одноразових супутників-шпигунів, витрачаючи величезні кошти на їх запуск, це все одно свідчить про глибоку кризу її промисловості, нездатність створити довготривалий космічний апарат та вимушеній використовувати підходи, які застаріли ще півстоліття тому.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine