Рідкісне затемнення Кривавого Місяця 8 листопада стане останнім до 2025 року

У 2022 році на нас чекали дивовижні спостереження за небом із повним місячним затемненням у травні, рідкісним парадом п’яти планет у червні та частковим сонячним затемненням у жовтні. Тепер настала черга місячного затемнення 8 листопада. Але найсумніше те, що це останнє повне місячне затемнення у найближчі три роки — наступне відбудеться аж 14 березня 2025 року, хоча часткові місячні затемнення відбуватимуться у 2023 та 2024 роках.

Кривавий Місяць
Кривавий Місяць. Фото: Unsplash

Кривавий Місяць

Повне місячне затемнення у народному фольклорі відоме як Кривавий Місяць. Таку назву це астрономічне явище отримало через червонуватий відтінок, у який фарбується повний Місяць.

Повне місячне затемнення відбувається, коли Земля проходить між Сонцем і Місяцем. Наша планета відкидає на супутник свою тінь. У той час як пряме сонячне світло повністю блокується, атмосфера Землі досить прозора, щоб частина світла проникала на Місяць. У результаті такого перекриття більш короткі сині хвилі світла розсіюються більше, ніж довші червоні, через що тінь надає Місяцю моторошного червоного сяйва. Звідси й назва «Кривавий Місяць».

Коли почнеться та скільки триватиме місячне затемнення?

Повне затемнення 8 листопада 2022 року триватиме 1 годину 25 хвилин. Це видовище можна буде спостерігати на більшій частині світу: над Тихим океаном і більшою частиною Північної Америки. Затемнення також буде видно на висхідному Місяці над територією Австралії, країн Азії та на крайньому північному сході Європи, а на заході — над Південною Америкою та східною частиною Північної Америки. На жаль, в Україні ця подія не буде видимою через світловий день.

Анімація місячного затемнення 8 листопада 2022 року
Анімація місячного затемнення 8 листопада 2022 року

Затемнення почнеться о 10:03 за київським часом, коли Місяць почне входити в крайню область земної тіні. Повне потрапляння нашого супутника в тінь Землі відбудеться о 12:17 за Києвом, а завершиться о 14:42. Подібні місячні затемнення зручні тим, що для спостереження не потребують обладнання — достатньо ясного неба.  

Ті, кому не пощастило жити в зонах активної фази, можуть спостерігати за подією через онлайн-стрім.

До речі, біля Місяця можна буде помітити Уран, який матиме вигляд яскравої зорі над нашим супутником.

Уран над Кривавим Місяцем 8 листопада 2022 року. Зображення: Stellarium
Уран над Кривавим Місяцем 8 листопада 2022 року. Зображення: Stellarium

Раніше ми показували, яким буває місячне затемнення з космосу.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine