За вже усталеною традицією останніх років, 2024 рік оновив рекорд за кількістю космічних запусків. Під час минулих дванадцяти місяців відбулося 259 орбітальних пусків. Для порівняння, у попередньому році цей показник становив 223 пуски, що на той момент теж було рекордом.
Звичні рекорди SpaceX
За чергові рекорди ми маємо знову подякувати SpaceX. З кожним роком вона нарощує кількість пусків, і робить це досить значними темпами. Якщо у 2022 році компанія записала на свій рахунок 61, а у 2023 році — 98 космічних місій, то у 2024-му цей показник склав 134 місії (без урахування Starship).
132 із цих польотів припадають на Falcon 9, яку по праву можна назвати головною робочою конячкою сучасної космонавтики. У 130 випадках вдалося успішно повернути її перший ступінь (в одній місії він використовувався в одноразовій конфігурації, в іншій зазнав аварії під час посадки). Також протягом 2024 року SpaceX двічі запустила ракету Falcon Heavy.
Ситуація з класифікацією пусків Starship трохи складніша. Формально всі кораблі літали суборбітальною траєкторією та їхня швидкість була трохи нижчою за першу космічну. Це було зроблено з розрахунком на те, що навіть у разі аварії корабель впаде в обраній зоні в Індійському океані й не завдасть шкоди. Водночас зрозуміло, що SpaceX мала всі можливості вивести кораблі на повноцінну орбіту навколо Землі. Тож, залежно від бажання, їхні польоти можна класифікувати і як орбітальні, і як суборбітальні.
Що стосується інших американських пускових операторів, то сумарно вони записали на свій рахунок 20 орбітальних пусків. З них 14 припало на компанію Rocket Lab, 5 — на ULA, 1 — на Firefly Aerospace.
Китай і решта світу
У 2024 році Піднебесна теж оновила свій національний рекорд, здійснивши 68 пусків. Близько трьох чвертей місій припало на різні ракети сімейства «Чанчжен», якими опікується державний пусковий оператор САSС. Водночас не можна не зазначити, що внесок приватних китайських компаній у національну космічну статистику з кожним роком стає дедалі помітнішим.
Що стосується інших країн, то Росія здійснила 17 орбітальних пусків, Японія — 7, Індія — 5, Іран — 4, Євросоюз — 3, КНДР — 1 пуск.
Космічні аварії 2024 року
Настільки велика кількість запусків, звичайно ж, не могла обійтися без певної кількості аварій. Загалом до орбіти не дісталося шість ракет. Ще два пуски були класифіковані як часткова невдача.
Мабуть, найбільш несподіваною аварією 2024 року став збій другого ступеня ракети Falcon 9, що стався в липні. Він перервав її безаварійну серію, яка не мала аналогів і тривала аж із 2015 року. У якийсь момент завдяки успіхам SpaceX багатьом почало здаватися, що польоти в космос — це нудна рутина. Але аварія Falcon 9 знову нагадала, що навіть найнадійніша техніка іноді ламається.
У будь-якому разі, інцидент не сильно позначився на діяльності SpaceX, і після короткої перерви Falcon 9 знову повернулася в стрій. Цього не можна сказати про японську компанію ispace. Обидва пуски її малого носія KAIROS завершилися невдачею. Очевидно, що компанії потрібно щось змінювати, інакше вона ризикує поповнити список аерокосмічних стартапів, які так і не «злетіли».
Аваріями також завершився запуск безіменної північнокорейської ракети та китайських Hyperbola-1 і Kinetica 1. Як часткові невдачі були класифіковані пуски китайської «Чанчжен-2С» і європейської Ariane 6. Перша вивела свій вантаж (пару експериментальних місячних супутників) на нижчу, ніж передбачав план польоту, орбіту. Надалі інженери все ж змогли спрямувати апарати до Місяця, використовуючи їхні власні двигуни.
Щодо Ariane 6, то під час свого дебютного польоту вона вивела вантаж на задану орбіту. Після цього інженери планували знову активувати двигуни верхнього ступеня, щоб спрямувати його в атмосферу. Однак вони так і не увімкнулися — і ступінь став космічним сміттям. Саме тому, хоч Ariane 6 і виконала основне завдання, її запуск все ж таки класифікували як часткову невдачу.
Ще один запуск цілком міг завершитися катастрофою, але пусковому оператору ULA відверто пощастило. Під час другого пуску ракети Vulcan сталося руйнування сопла її твердопаливного прискорювача. На щастя для ULA, аварія не призвела до руйнування самої ракети. Її верхній ступінь Centaur мав достатній запас палива, щоб компенсувати втрату тяги та вийти на потрібну орбіту.
Космічні дебюти та відставки
На завершення скажемо кілька слів про ракети, які здійснили перші польоти 2024 року, а також носії, що пішли на пенсію. Одним із дебютантів стала вже згадана Ariane 6. Її запуск був дуже важливим для Європи, яка останніми роками опинилася в ситуації фактичної відсутності власних ракет для доставлення вантажів у космос. Звичайно, у Ariane 6 немає жодних шансів скласти хоч якусь конкуренцію носіям SpaceX. Але принаймні з нею Європа знову отримала незалежний доступ до космосу.
Іншою довгоочікуваною новинкою 2024 року стала ракета Vulcan, яка є наступницею Atlas V і Delta IV Heavy. Виробництво першого носія вже припинене. В ULA залишилося в запасі ще 15 ракет — і всі вони вже розпродані. Експлуатація Delta IV Heavy ж була завершена у квітні, коли відбувся її останній політ. У 2024 році на пенсію також пішов легкий європейський носій Vega. Його останній політ відбувся у вересні.
Крім перерахованих вище носіїв, у 2024-му свої перші польоти здійснили китайські Gravity-1, «Чанчжен-6С», «Чанчжен-12» і «Чжуцюе-2». Але, мабуть, найдовгоочікуваніший дебют був перенесений на 2025-й. Мова про ракету New Glenn від компанії Blue Origin. Вона має багаторазовий перший ступінь і може вивести на орбіту вдвічі більше вантажу, ніж Falcon 9. Якщо New Glenn і зможе кинути виклик фактичній монополії SpaceX, то це станеться вже 2025 року.