Ракеті Astra вдалося досягти космосу

20 листопада аерокосмічна компанія Astra Space зробила п’яту спробу відправити в космос свій малий носій Rocket 3. Пуск відбувся з космодрому Кодьяк, розташованого на однойменному острові біля узбережжя Аляски.

Rocket 3. Джерело: Brady Kenniston

Цього разу компанії вдалося досягти успіху. Другий ступінь Rocket 3 розвинув першу космічну швидкість і успішно вийшов на 500-кілометрову орбіту. Корисним навантаженням місії був комплект приладів STP-27AD2, наданий Космічними силами США. Він вимірював показники ракети під час польоту та був змонтований на її другому ступені без можливості відділення.

Після повідомлення про успіх місії Astra Space отримала вітання від інших учасників аерокосмічного ринку, зокрема від Firefly Aerospace. Варто зазначити, що за кілька днів до того керівництво компанії заявило, що сподівається здійснити ще один пуск Rocket 3 до кінця нинішнього року.

Нагадаємо, що шлях Astra Space до космосу виявився дуже непростим. Вона втратила чотири ракети. Перша отримала непоправні пошкодження внаслідок пожежі на стартовому майданчику, що трапилась у березні 2020-го. У вересні того ж року компанія змогла вперше запустити Rocket 3. Однак незабаром у корпусі носія виникли непередбачені вібрації, що призвели до відхилень від заданої траєкторії. В результаті приблизно через 30 секунд після запуску інженери вирішили вимкнути двигуни. Ракета впала біля острова Кодьяк і вибухнула.

Наступна спроба пуску відбулася в грудні 2020 року і завершилася дуже прикрою невдачею. Через помилку в розрахунку паливної суміші останньому ступеню ракети не вистачило зовсім трохи, щоб дістатися орбіти.

Пуск у серпні 2021 року теж був невдалим. На старті у Rocket 3 вимкнувся один із п’яти двигунів першого ступеня. В результаті замість набору висоти ракета зависла над стартовим майданчиком, а потім почала рухатися боком, але при цьому втрималася від перекидання. Лише після того, як справні двигуни спалили достатню кількість палива, вона змогла почати зліт і навіть пройти точку максимального аеродинамічного гальмування. Але через всі аномалії ракета почала відхилятися від наміченої траєкторії. Внаслідок цього наземним операторам довелося вимкнути її двигуни.

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії