Проєкт HEIST захистить глобальний інтернет від підводних диверсій

Світ дедалі більше усвідомлює необхідність захисту та диверсифікації глобальної інтернет-інфраструктури у зв’язку з нещодавніми диверсіями підводних кабелів. Проєкт НАТО HEIST спрямований на подолання цих викликів і запобігання потенційним загрозам.

Ілюстрація обірваного оптичного інтернет-кабелю на дні моря
Ілюстрація обірваного оптичного інтернет-кабелю на дні моря. Зображення згенероване штучним інтелектом Dall-E

18 лютого 2024 року в Червоному морі стався інцидент, який виявив критичну вразливість світової інтернет-інфраструктури. Ракетний удар бойовиків-хуситів по вантажному судну «Рубімар» призвів до його пошкодження та дрейфу, під час якого якір судна розірвав три важливі оптоволоконні кабелі. Ці кабелі передавали близько чверті всього інтернет-трафіку між Європою та Азією. Потім у листопаді та груді трапилися одразу кілька інцидентів із пошкодженням кабелів, прокладених по дну між Швецією та Литвою. Інциденти стали суворим нагадуванням про крихкість підводної волоконно-оптичної мережі, що забезпечує понад 95% міжконтинентального інтернет-зв’язку.

«Кабелі не ховаються, вони просто відкрито лежать на морському дні. У глибоких океанах їхня товщина менша за садовий шланг, і вони доволі крихкі», — зазначив Тім Стронг, віцепрезидент компанії TeleGeography.

Інтернет-кабель на дні моря
Інтернет-кабель на дні моря. Ілюстрація: Google Gemini

Глобальна підводна кабельна мережа довжиною приблизно 1,2 млн км складається з 500–600 кабелів і є основою цифрового світу. Вона не лише забезпечує звичайний інтернет, а й підтримує фінансові транзакції на суму близько 10 трлн доларів щодня та передає зашифровану оборонну інформацію.

У відповідь на цю загрозу НАТО ініціювала проєкт HEIST («Гібридна космічно-підводна архітектура забезпечення інфозахисту телекомунікацій»). Його мета — розробити стратегії захисту глобального інтернет-трафіку та створити альтернативні шляхи на випадок збоїв.

НАТО
Фрегат НАТО в Балтійському морі. Фото: Unsplash

Основні завдання HEIST включають:

  • розробку систем для швидкої локалізації пошкоджень кабелів із точністю до одного метра;
  • перенаправлення високопріоритетного трафіку на супутники.

«Стійкість зв’язку залежить від різноманітності шляхів. Ми повинні мати щось у небі, а не лише на морському дні», — зазначив Грегорі Фалько, директор програми НАТО HEIST і доцент Корнелльського університету.

Інтернет-кабелі в Балтійському морі
Інтернет-кабелі в Балтійському морі

Ця ініціатива спрямована на забезпечення стабільного зв’язку, який є критично важливим для сучасного світу. Альтернативні маршрути та нові технології можуть стати ключовими елементами захисту цифрової інфраструктури.

Тестування проєкту розпочнеться в Технологічному інституті Блекінге (BTH) у Карлскруні, Швеція, у 2025 році.

Хоча супутникові канали пропонують потенційне рішення для резервного копіювання, вони стикаються зі значними обмеженнями щодо пропускної здатності даних. Сучасні волоконно-оптичні кабелі можуть працювати зі швидкістю до 340 Тбіт/с, що значно перевищує 5 Гбіт/с, які зазвичай досягаються через супутниковий зв’язок у діапазоні Ku.

ILLUMA-T NASA спілкується з LCRD за допомогою лазерної передачі
ILLUMA-T NASA спілкується з LCRD за допомогою лазерної передачі. Ілюстрація: NASA

Щоб усунути цю невідповідність, команда HEIST планує вивчити лазерні оптичні системи з більшою пропускною здатністю для супутникового зв’язку. Нещодавні експерименти NASA з оптичним зв’язком показали чудові результати, продемонструвавши потенціал передачі принаймні в 40 разів більше даних, ніж традиційні радіопередачі.

Однак лазерна передача не позбавлена ​​проблем. Вона може бути легко спотворена атмосферними умовами, такими як хмари, серпанок або дим, і вимагає точного позиціювання. Крім того, затримка сигналу залишається проблемою, особливо для супутників на вищих орбітах.

Раніше ми повідомляли про те, як «Київстар» впроваджує супутниковий зв’язок Starlink за технологією direct-to-cell.

За матеріалами spectrum.ieee.org

Новини інших медіа
Всесвіт виявився складнішим і заплутанішим, ніж думали вчені
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів